Przepisy Zero Waste Zupy

Bulion warzywny z resztek warzyw

Jeśli robisz sałatkę, nie wyrzucaj niepotrzebnych elementów warzyw! Możesz zrobić z nich pyszny bulion, który bardzo przyda Ci się w kuchni.

W okresie świątecznym przez naszą kuchnię przewijają się spore ilości warzyw: składniki do sałatek, zup itp. generują nam sporo warzywnych odpadów. Są to na przykład: niewykorzystane elementy pora, obierki z marchwi, selera, pietruszki.. To nie są wcale rzeczy do wyrzucenia. Możemy bowiem ugotować z nich wywar o intensywnym, głębokim, warzywnym aromacie. Taki bulion warzywny możesz przelać do pojemniczków na lód w kostkach i w ten sposób przygotujesz sobie domowe “kostki rosołowe”, które z pewnością przydadzą Ci się na co dzień do przygotowania różnych dań.

Trzeba jednak pamiętać o tym, by przed obraniem warzywa dokładnie wyszorować szczotką. Skórki z warzyw kryją w sobie mnóstwo dobroczynnych składników, więc naprawdę warto je zbierać.

Niewykorzystane elementy warzywne możemy też zbierać i zamrażać. Gdy uzbiera nam się pokaźna ilość, wtedy warto nastawić bulion. Wspaniały, wartościowy wywar przy tak niewielkim wysiłku to gra watra świeczki!

Bulion warzywny z resztek warzyw
Bulion warzywny z resztek warzyw

 

Ten bulion warzywny, który widzicie na zdjęciu, przygotowałam ze składników, które wymieniam niżej w przepisie. Jednak nie jest to sztywna lista: możecie użyć tego, co akurat Wam zostało. W okresie świątecznym na pewno uzbiera się Wam pokaźna kolekcja ciekawych składników 🙂 Zatem do dzieła!

 

BULION WARZYWNY

Składniki:

obierki z 4 marchewek

obierki z 2 pietruszek

kawałki selera

obierki z selera

zielone części z 2 porów

ćwiartka czerwonej cebuli

łupina z czerwonej cebuli

trzonek z brokuła

zielone części kalafiora

2 ząbki czosnku w łupinach

5 szt. kulek ziela angielskiego

3 liście laurowe

sól i pieprz do smaku

 

Wykonanie:

Wszystkie części warzyw, uprzednio wyszorowane, wkładamy do garnka i zalewamy ok. 4-5 litrami wody. Dodajemy przyprawy. Gotujemy na niewielkiej mocy palnika przez 1- 1,5 h, co uzyskania aromatycznego wywaru. Po ostudzeniu wywar odcedzamy. Można przelać do pojemniczków na lód i zamrozić.

Życzę Wam cudownych Świąt! 🙂