Akcesoria dla dzieci Recenzje, testy

TOP 5 zabawek, które pomagają polubić jedzenie

Święta tuż-tuż, a co za tym idzie, jesteśmy w samym środku prezentowo-zakupowej gorączki. Warto w tym czasie zastanowić się dobrze nad zakupem prezentu dla dziecka, tak aby upominek oprócz radości z samej zabawy stymulował też rozwój malucha. Chciałabym Wam dziś przedstawić moje pomysły na prezenty dla tych dzieci, które niekoniecznie lubią jeść, są niechętnie w próbowaniu nowych smaków i generalnie omijają kuchnię szerokim łukiem. Można spróbować w zabawie oswajać z dziećmi produkty spożywcze i ćwiczyć zmysły, tak aby świat jedzenia powoli stawał się bardziej przyjazny. Wiadomo przecież, że nauka przez zabawę jest najprzyjemniejszą formą terapii  🙂

To zestawienie zabawek jest jak najbardziej subiektywne. Jestem mamą, która wielu metod już próbowała, byleby tylko dzieci chciały łaskawszym okiem patrzeć na coraz to nowe smaki, wjeżdżające na nasz stół. Zabawki te lub podobne do tych, które pokazuję w tym wpisie u nas się sprawdziły. Nie dość, że dzieci chętnie po nie sięgają, to jeszcze dodatkowo chętniej uczestniczą w kuchennych zabawach “na żywym organizmie”, gotując ze mną i eksperymentując przy stole. Postanowiłam się z Wami podzielić tymi pomysłami, bo być może szukacie czegoś podobnego dla swoich dzieci na prezent.

  1. OWOCE I WARZYWA DO KROJENIA

Warzywa do krojenia, Bigjigs Toys
Warzywa do krojenia, Bigjigs Toys

“Krojenie” warzyw i owoców to super zabawa, która ma wiele plusów. Przede wszystkim umożliwia dziecku posługiwanie się nożem, co jak wiadomo w normalnych warunkach jest raczej trudne 😉 Pozwala przyrządzać np. sałatkę równocześnie z mamą – każdy robi swoją. Wiadomo przecież, że naśladowanie rodziców gotujących w kuchni jest bardzo ważnym krokiem do przyjaźni dziecka z pożywieniem. Drewniane owoce i warzywa co prawda mają zupełnie inną teksturę i zapach, niż te prawdziwe, ale dzięki takiej zabawie dziecko ma szansę nabrać przekonania, że te kolorowe produkty potrafią być przyjazne zarówno w zabawie, jak i na talerzu.

Na zdjęciu: WARZYWA DO KROJENIA, Bigjigs Toys, Dobrezabawki.com

2. SORTOWANIE PRZY POMOCY PĘSETY

Zestaw drewnianych miseczek i kształtów do sortowania, Grimm's
Zestaw drewnianych miseczek i kształtów do sortowania, Grimm’s

Powolne przekładanie przedmiotów z jednej miseczki do drugiej przy pomocy pęsety jest świetnym ćwiczeniem, które warto robić już od najmłodszych lat. Ćwiczy koncentrację, ale też i motorykę małą. Operowanie pęsetą jest doskonałym wstępem do nauki jedzenia pałeczkami 🙂  Pałeczki mogą być tym detalem, który uatrakcyjni dziecku posiłek. Wszelkie zabawy w sortowanie u nas były i są bardzo pomocne zwłaszcza w przypadku mojego sześciolatka, którego nie ciągnie ani do jedzenia, ani do pisania. Taką zabawę w sortowanie możecie sami przygotować w domu: wystarczy kilka miseczek i niewielkie produkty, jak np.fasola czy muszelki. Innym pomysłem na sortowanie może być podzielenie owoców i warzyw względem kolorów i wspólna dyskusja o tym, która grupa kolorystyczna jest według Was najsmaczniejsza. Odpowiedzi dziecka będą dobrym tropem dla Was do komponowania menu dla małego smakosza.

Na zdjęciu: ZESTAW DREWNIANYCH MISECZEK I KSZTAŁTÓW DO SORTOWANIA, Grimm’s, Mamagama.pl

3. PIERWSZA KUCHNIA, CZYLI ZABAWA W GOTOWANIE

Kuchnia drewniana biała, Kids Concept
Kuchnia drewniana biała, Kids Concept

Do tej zabawki chyba nie muszę Was przekonywać 🙂 Któż z nas nie pamięta, jakie to ekscytujące bawić się w gotowanie na tego typu kuchence? Sama radość! W kuchni dzieją się rzeczy niezwykłe: pojedyncze produkty  przemieniają się w pyszne potrawy. Jest to miejsce ciepłe, czyli przyjazne, przepełnione intensywnymi zapachami. Dorosła kuchnia może jednak odstraszać: czasem jest surowa i ascetyczna (po naszemu-dorosłemu: nowoczesna w swym wyglądzie), pełna ostrych narzędzi, dużych, hałasujących garnków i tłukących się talerzy. Jak taką przestrzeń oswoić? Najlepiej.. zacząć od “gotowania” w kuchni na miarę swoich małych możliwości! 🙂

Na zdjęciu: KUCHNIA DREWNIANA Kids Concept, Nodik.pl

4. PUZZLE SENSORYCZNE

Sorter Puzzle 3D Warzywa sensoryczny, Rubbabu
Sorter Puzzle 3D Warzywa sensoryczny, Rubbabu

Zabawy sensoryczne są jedną z metod wykorzystywanych w terapii karmienia. Kontakt z przedmiotami o różnej strukturze, fakturze czy miękkości stymuluje układ dotykowy, identyfikujący bodźce czuciowe. Można do takich zabaw wykorzystywać np. puzzle czy układanki sensoryczne. Warzywa i owoce w naturze również mają różnorodną strukturę: są i chropowate i śliskie, niektóre są miękkie, inne twarde.  Proponowanie dziecku zabawek o różnych fakturach sprzyja integracji sensorycznej, co w następstwie korzystnie wpływa na rozszerzanie jego diety.

Na zdjęciu: SORTER SENSORYCZNY 3D WARZYWA, Rubbabu, Coocoo.pl

5. MASY PLASTYCZNE

Ugniatanie wszelkiego rodzaju mas plastycznych, ciastoliny czy plasteliny jest również zabawą stymulującą zmysły, które przecież pełnią niezwykle ważną funkcję w całym procesie jedzenia. Zabawa w cukiernię lub przygotowywanie innych potraw z ciastoliny wyzwala kreatywność i udowadnia, że jedzenie może być kolorowe i fajne!

CUKIERNIA masa plastyczna, Addo
CUKIERNIA masa plastyczna, Addo

Na zdjęciu: CUKIERNIA masa plastyczna zestaw, Addo, Edukatorek.pl

To właśnie zabawki, które sama polecam bo wiem, że potrafią przynieść dziecku wiele korzyści. Jakie jeszcze zabawki Wy dołożylibyście do tej listy? Chętnie się dowiem 🙂