Artykuły O Dzieciach Zabawy z dziećmi

5 kreatywnych zabaw manualnych, które na długo angażują dzieci

Gdy dzieci w domu spędzają więcej czasu, niż dotychczas, w pewnym momencie wszystko zaczyna się już nudzić. Dlatego przygotowałam dla Was pięć podpowiedzi na zabawy manualne, w które “wciągają” dzieci, angażując je na dłuższy czas. Założę się, że niektórych z nich jeszcze nie próbowaliście.

Nie wiem, czy Ty też tak czujesz, ale ja mam wrażenie, że w czasie kwarantanny rodzice muszą wznosić się na wyżyny swojej kreatywności i wymyślać co rusz nowe zabawy dla dzieci. Wszystko, co dotychczas było ciekawe, po pewnym czasie nudzi się i dzieci są gotowe na nowe, twórcze wyzwania. Jednocześnie nie wszystkie aktywności manualne spotykają się z dziecięcym entuzjazmem. My w naszym domu zdążyliśmy już przetestować wiele pomysłów. Dzielę się z Wami podpowiedziami na to, co sprawdzone i co przynosi dzieciom frajdę. Być może też i Wam przyda się ta lista w momencie kryzysu 😉

1. Tworzenie kukiełek z papieru

Domowy teatrzyk to zabawa, która nigdy się nie nudzi, bo za każdym razem można wymyślić inną historię i obsadzić bohaterów w nowych rolach. Do przygotowania takiego teatrzyku nie trzeba wiele: kukiełki można wykonać z tektury i przymocować do drewnianych patyczków. Za scenę może posłużyć kartonowe pudełko z wyciętym dnem. Można też skorzystać z gotowych zestawów kreatywnych do tworzenia takich kukiełek, np. TAKIEGO.

2. Tworzenie naklejek

Czy wiecie, że można w domu stworzyć własne naklejki? Nie trzeba do tego wcale specjalistycznych drukarek ani maszyn. Wystarczy zwykła, domowa drukarka, na której wydrukujecie sobie wybrane wzory. Można je też samodzielnie narysować. Oprócz wzorów na papierze potrzebujemy jeszcze przeźroczystej, szerokiej taśmy klejącej i.. kawałka papieru do pieczenia 🙂 Oto krótka instrukcja:

  1. Wytnij wybrany wzór z papieru
  2. Następnie utnij taki kawałek taśmy klejącej, by powierzchnią odpowiadał powierzchni wybranego wzoru i przyklej ten kawałek taśmy na papier do pieczenia
  3. Na ten fragment taśmy połóż wycięty wzór, obrazkiem do góry
  4. Przykryj wzór kolejnym kawałkiem taśmy, tak by pokryła cały wzór i przykleiła go do papieru
  5. Wytnij kształt naklejki, a następnie odklej papier od spodu – naklejka będzie gotowa do przyklejenia na wybraną powierzchnię 🙂

By uprościć ten proces, możesz użyć dwustronnej taśmy klejącej, np. TAKIEJ.

3. Wyplatanie z muliny

To moje ulubione zajęcie z czasów szkolnych 🙂 Do dziś posiadam piórnik z muliny, który wyplotłam własnoręcznie techniką wiązania supełków. W ten sposób zaplata się przede wszystkim bransoletki przyjaźni. Zajęcie jest bardzo relaksujące, można się wciągnąć na długie godziny! Za moich szkolnych czasów węzełek z kolorowej muliny przyczepiało się agrafką do spodni, po to by móc wyplatać swoją bransoletkę w dowolnym miejscu i momencie. Mulina dostępna jest w tak wielu odcieniach, że można tworzyć naprawdę unikatowe i niepowtarzalne przedmioty. Kupisz ją w każdej pasmanterii. Dostępna jest pojedynczo, jak i w zestawach – np. TAKICH. Wzory na wiązanie supełków można znaleźć w internecie i w specjalnych książkach, które czasem można kupić nawet w zestawie z muliną, np. TUTAJ.

4. Tworzenie słoiczków na długopisy

Wnaszym domu uwielbiamy sztukę słoiczkową 🙂 Wykorzystujemy słoiki do tworzenia: wazonów, kubków na długopisy, pojemników na akcesoria biurowe, itp itd. Moja córka bardzo lubi dekorować słoiczki i zwykle “wsiąka” w tę czynność na wiele godzin. Polecam Wam gorąco ten sposób na nadawanie drugiego życia słoikom po majonezie, dżemach i innych produktach. Wystarczy dokładnie umyć słoik, odmoczyć i zdjąć etykietę, wysuszyć i gotowe! Można działać. Do malowania słoików użyjcie farb akrylowych, które są trwałe i nie zmywają się. Można je kupić w większości sklepów papierniczych czy artystycznych, np. TUTAJ.

5. Nieśmiertelne Origami

Produkcja papierowych figurek to jedna z tych aktywności, którą z pewnością znacie 🙂 Jednak postanowiłam o niej przypomnieć, bo jest tak prosta we wdrożeniu, że szkoda by było nie skorzystać. Do produkcji papierowych zwierzątek czy figurek wystarczy przecież tylko kartka papieru (kwadratowa) i instrukcja, jak krok po kroku składać papier, by powstało coś z niczego. Takich instrukcji jest w internecie mnóstwo, np. na YouTube. Jeśli chcecie, możecie swoje origami przygotować na specjalnym papierze i ozdobić naklejkami. W sklepach są dostępne gotowe zestawy do origami, my aktualnie używamy TAKIEGO.

Mam nadzieję, że udało mi się Was zainspirować do nowych, twórczych działań 🙂 Chętnie dowiem się, jak Wy najchętniej spędzacie kreatywnie czas razem z dziećmi? Podzielcie się swoimi pomysłami! 🙂