zupa z fasoli jaś
Przepisy Zupy

Lekka zupa fasolowa dla dzieci

Zimą staram się często gotować zupę fasolową dla dzieci. Robię ją nieco inaczej, niż w wersji tradycyjnej. Nie używam mięsa ani nie zagęszczam mąką. Zapraszam po przepis na lekką i pożywną zupę z fasoli jaś.

Fasola “Piękny Jaś” regularnie gości w mojej kuchni. Kiedyś nie umiałam za bardzo się z nią obchodzić, nie miałam na nią pomysłu. Dziś sięgam po nią zwykle wtedy, kiedy chcę zrobić pożywny obiad, albo na przykład.. upiec warzywne ciasto 🙂 Z fasoli można zrobić tyle pyszności! Smakuje zarówno w wersji gotowanej, jak i pieczonej. Dziś chcę Wam przestawić przepis na zupę fasolową dla dzieci, która nie zawiera ciężkich dodatków, przez co jest lżejsza i łatwiejsza do zaakceptowania przez małych smakoszy. W dodatku bardzo im smakuje – sprawdzone info! 🙂

Fasola – warzywo na zimę

Fasola to warzywo, które dość łatwo się uprawia, a jeszcze łatwiej przechowuje, dlatego w zimie mamy na nią “sezon”. Nie chodzi o to, że mamy zimą zbiory fasoli, ale o to, że jest ona rekomendowana na zimowe miesiące w kalendarzu sezonowości warzyw i owoców w Polsce. To dlatego, że w zimie jemy głównie te warzywa, które przechowaliśmy ze zbiorów letnich i jesiennych. Jest to kolejne warzywo, które biorę “na warsztat” w ramach mojej akcji sezonowej “Kalendarz smaków”. Fasola ma wiele odmian: są ziarna mniejsze i większe, które różnią się między sobą kolorami, smakiem i kształtem. W tym tygodniu to właśnie dania z fasoli będą motywem przewodnim moich przepisów.

Dlaczego warto dawać dzieciom fasolę?

Rodzice czasem mają obawy, czy fasola jest na pewno dobrym wyborem dla dziecka. Powodem obaw są głównie właściwości wzdymające strączków. Jednak odpowiednie przygotowanie fasoli pozwoli nam zminimalizować tego rodzaju dolegliwości.

Przepisów na fasolę dla dzieci jest wiele. Polecam Wam również do wypróbowania bardzo prosty i zdrowy “smalec” z fasoli, jako smarowidło do chleba.

zupa fasolowa dla dzieci

Jak zrobić zupę fasolową dla dzieci?

Bazą zupy jest oczywiście fasola. Można użyć drobnej, białej fasoli, ale ja wolę tę większą, czyli “Piękny Jaś”. W zimie fasolę mamy dostępną w wersji suchej. Dlatego należy ją odpowiednio wcześnie namoczyć, by później dobrze się ugotowała. Ja moczę fasolę przez około 12 godzin. Najcześciej robię to w ten sposób: wieczorem wrzucam ziarna fasoli do miski, zalewam wodą tak, by przykrywała ziarna całkowicie i by jeszcze był spory zapas. Następnego dnia rano, czyli po upływie minimum 12 godzin, odlewam wodę i dokładnie płuczę fasolę. Pozwala to na pozbycie się w dużej mierze substancji wzdymających. Namoczona i opłukana fasola jest gotowa do dalszej obróbki, czyli do gotowania.

Gotujemy fasolę do miękkości, bez przykrycia. Dotyczy to zarówno samej fasoli, jak i zup z fasolą w roli głównej. W trakcie gotowania będą się zbierać białe szumowiny, które należy zebrać łyżką i wyrzucić.

Ważnym dodatkiem takiej zupy fasolowej dla dzieci jest majeranek. To moja ulubiona przyprawa, którą regularnie dodaję do dań obiadowych w moim domu. Majeranek ma szereg dobroczynnych właściwości, przede wszystkim jednak skutecznie ułatwia trawienie. Dodatkowo idealnie pasuje smakowo do białej fasoli.

Czy można zrobić zupę fasolową bez namaczania?

Osobiście uważam, że zupę fasolową powinniśmy robić ze świeżych ziaren lub namoczonych, suchych ziaren fasoli. Taka fasola z puszki, na szybko i bez namaczania nie odda nam tego smaku, jakim dzielą się z nami ziarna fasoli w trakcie ich gotowania. Dlatego ja nie rekomenduję gotowania fasolówki na bazie tylko i wyłącznie fasoli z puszki. Owszem, czasem zdarza mi się korzystać z takich fasolek z puszki, ale bardziej jako dodatek do zup, niż ich baza.

Dlatego warto zaplanować sobie gotowanie takiej zupy i po prostu wieczorem, dzień wcześniej zalać ją wodą do namaczania. To nie wymaga z naszej strony wiele zachodu, a efekt wart jest tego wart 🙂

zupa z fasoli jaś

ZUPA FASOLOWA DLA DZIECI – PRZEPIS

Składniki:

  • 400 g fasoli “Piękny Jaś”
  • 4 marchewki
  • 1/2 selera
  • 2 pietruszki
  • garść posiekanej natki pietruszki
  • 300 g gotowanych ziemniaków (najlepiej z dnia poprzedniego)
  • 1 łyżka majeranku
  • 1 łyżka oliwy lub masła
  • sól i pieprz do smaku

Wykonanie:

Ziarna fasoli wsypujemy do miski lub garnka. Zalewamy wodą, tak by całkowicie przykryła ziarna i jeszcze by pozostał zapas. Odstawiamy do namoczenia na minimum 12 godzin.

Po tym czasie odlewamy wodę, w której namaczała się fasolka i dokładnie płuczemy. Wrzucamy do garnka, w którym będziemy gotować zupę. Solimy, i gotujemy na niewielkiej mocy palnika do miękkości fasoli (około 40 minut), bez przykrycia.

Po tym czasie do fasoli dodajemy pokrojone i obrane marchewki, korzeń pietruszki, selera oraz natkę pietruszki. Wsypujemy majeranek oraz wlewamy olej. Gotujemy jeszcze przez 20 minut, również bez przykrycia.

Gotowane ziemniaki blendujemy na gładko. Dodajemy do nich odrobinę wody z zupy (około szklanki), a następnie dokładnie mieszamy. Wlewamy do zupy i mieszamy, aż składniki się połączą i zupa się zagęści. Gotowe! 🙂

Zupa fasolowa bardzo dobrze smakuje ze świeżym chlebem 🙂

[FM_form id=”3″]