Desery Torty

Pavlova, czyli rozpusta bezowo-owocowa!

To jeden z najbardziej efektownych, a zarazem prostych do zrobienia deserów. Pavlova, czyli beza z kremem śmietankowym i świeżymi owocami to deser, który wywołuje westchnienie, cieszy oko i podniebienie 🙂

Nazwa tej bezy pochodzi od nazwiska prima balleriny: Anny Pavlovej, która w 1926 roku odbywała tournee po Australii i Nowej Zelandii. Wtedy to właśnie przygotowano na jej cześć taki deser. Do dziś nie wiadomo, w którym z tych dwóch krajów beza tak naprawdę powstała. Jednak mniejsza o historię: faktem jest, że deser nie jest trudny, ale za to jest pyszny i efektowny.

Główną trudność może przysparzać upieczenie bezy. By upiec odpowiedni bezowy krążek, należy dać bezie czas, by mogła się dobrze wysuszyć w piekarniku. Zatem wkładamy do piekarnika i “zapominamy” o niej na 3 godziny. W tym czasie beza się odpowiednio upiecze, a my możemy przejść do etapu dekoracji kremem i owocami.

Tak naprawdę możesz użyć dowolnych, świeżych owoców. Najlepiej komponują się truskawki, jagody czy maliny. Dzięki właśnie tym owocom beza ta smakuje bardzo również dzieciom.

Zapraszam Was zatem na deser prima balleriny! 🙂

Pavlova

PAVLOVA

Składniki:

beza:

  • 4 białka (z 4 jajek)
  • 240 g cukru
  • 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżeczka octu

krem:

  • 200 ml śmietanki kremówki
  • 250 g serka mascarpone
  • 2 łyżki cukru pudru

dekoracja:

  • świeże owoce: truskawki, borówki, maliny, winogrona..itp.

Wykonanie:

Białka ubijamy na sztywną pianę. Pod koniec ubijania dodajemy cukier, po łyżce, cały czas ubijając. Na końcu dodajemy mąkę i ocet, ubijamy jeszcze chwilę.

Piekarnik nagrzewamy do 150 C stopni (bez termoobiegu). Na blaszkę kładziemy papier do pieczenia. Wykładamy pianę białkową i formujemy okrąg o średnicy ok. 24 cm. Brzegi podnosimy łyżką do góry.

Wkładamy do piekarnika i pieczemy w 150 C stopniach przez pół godziny, a następnie zmniejszamy do 100 stopni i pieczemy przez 3 godziny.

Mocno schłodzoną śmietankę i serek mascarpone wkładamy do miski. Ubijamy razem do momentu, aż uzyskami gładki krem. Pod koniec ubijania dodajemy cukier.

Upieczony blat bezowy kładziemy na paterze. Na środku rozsmarowujemy krem, a następnie na wierzchu układamy świeże owoce.

[FM_form id=”3″]