co podać do barszczu czerwonego
Porady kulinarne

Z czym podać barszcz czerwony? – 5 pomysłów na dodatki do barszczu

Z czym podać barszcz czerwony, gdy nie ma czasu na to, by lepić uszka? Mam na to radę! Oto pięć pomysłów na przekąski i dodatki do czystego barszczu czerwonego, które można podać zarówno w święta, jak i na imprezie. Co ważne, są to przekąski odpowiednie zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Barszcz z uszkami to typowo wigilijne danie, bez którego nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia. Jednak gdy nie mamy możliwości na to, by przygotować uszka lub po prostu skończą się za szybko, możemy podać barszcz z innymi dodatkami. Czysty barszcz czerwony smakuje przecież wyśmienicie w wersji do picia, podany w kubeczku czy w specjalnej bulionówce, np. takiej. W towarzystwie pysznych dodatków będzie odpowiednim daniem na ciepło na drugi dzień świąt lub podczas domowych imprez.

Z czym podać barszcz czerwony?

Przyjęło się, że barszcz czerwony podaje się z krokietami. Jeśli chcemy jednak uniknąć smażonego i szukamy przekąsek w zdrowszej wersji, to również mamy szeroki wachlarz możliwości. Ja przedstawię poniżej 5 moich propozycji na dodatki do barszczu.

co podać do barszczu czerwonego

1. Paluchy lub warkocze drożdżowe

To prosta przekąska, którą można przygotować z ciasta drożdżowego, takiego, z jakiego robi się pizzę. Ja zwykle robię z tego przepisu. Ciasto przygotowane w ten sposób dzielimy na wałeczki i formujemy paluchy lub zawijamy w warkocz. Wierzch smarujemy olejem, można też posypać czarnuszką, solą gruboziarnistą czy kminkiem. Pieczemy w 180C stopniach przez ok. 30 minut.

2. Białą fasolę

To w niektórych regionach Polski (np. na lubelszczyźnie) tradycyjny dodatek do barszczu czerwonego. Biała fasola jest alternatywą do uszek i gwarantuję Wam, że to bardzo udane połączenie smaków. Jeśli więc zabraknie Wam uszek lub zostanie za dużo barszczu wigilijnego, bardzo polecam podać do barszczu właśnie fasolę jaś. Najlepiej taką świeżą, gotowaną, ale można też ostatecznie użyć tej z puszki.

3. Paszteciki drożdżowe lub z ciasta francuskiego

Paszteciki drożdżowe to również popularna przekąska do barszczu. Ja od kilku lat przygotowuję je właśnie z farszem z soczewicy, według tego przepisu. Taki farsz można urozmaicić, dodając pieczarki. Jeśli nie macie czasu na przygotowanie ciasta drożdżowego, można skorzystać z gotowego ciasta francuskiego. Wówczas wykonanie takich pasztecików nie zajmie Wam dużo czasu. 

4. Kulki ziemniaczane

W wielu regionach naszego kraju podaje się barszcz czerwony z ziemniakami. Dotyczy to jednak barszczu zabielanego. Ja jednak również podaję ziemniaki jako dodatek do czystego barszczu, ponieważ takie ziemniaczane kulki bardzo lubią dzieci. Kulki ziemniaczane przygotowuję z ziemniaków utłuczonych z masłem. Jeszcze ciepłe ziemniaki formuję w kulki przy pomocy np. łyżki do melona. Smak kulek można wzbogacić o różne dodatki, np. siekaną natkę pietruszki czy parmezan.

5.  Ślimaczki drożdżowe

Ślimaczki to kolejny rodzaj przekąski na bazie drożdżowego ciasta. Wykonuje się ją podobnie jak makowiec: przygotujemy drożdżowe ciasto (przepis tutaj), a następnie rozwałkowujemy na prostokąt. Środek smarujemy farszem i zawijamy w roladę. Ja przygotowałam w tym roku farsz z soczewicy i boczniaków. Oto przepis na farsz: 

Farsz z boczniaków i soczewicy

Składniki:

  • 500 g boczniaków
  • 1 szklanka zielonej soczewicy
  • 1 cebula
  • 1 łyżeczka majeranku
  • sól i pieprz do smaku
  • 2 łyżki oleju

Wykonanie:

Boczniaki myjemy pod bieżącą wodą. Soczewicę wsypujemy do garnka, zalewamy 2 szklankami wody, solimy i gotujemy do miękkości (około 15-20 minut). 

Cebulę kroimy w kostkę, podsmażamy na oleju na złoty kolor.

Boczniaki również kroimy w drobną kostkę, dodajemy do cebuli i smażymy ok. 10 minut, aż będą miękkie. Przekładamy do miski, dodajemy soczewicę i całość miksujemy blenderem, aż uzyskamy gładki farsz. Na końcu doprawiamy solą i pieprzem.

Ciekawa jestem, z czym Wy najbardziej lubicie barszcz czerwony? 🙂

[FM_form id=”3″]