W tym wpisie przedstawiam Wam najprostsze przepisy kulinarne, które mogą przygotować dzieci. To tak naprawdę pomysły na kreatywne spędzenie czasu w kuchni, razem z dzieckiem. Angażowanie dzieci od najmłodszych lat w przygotowanie posiłków pozwala im nie tylko polubić jedzenie, ale też stać się bardziej samodzielnym.
Potraw, które mogą przygotować dzieci, jest naprawdę sporo. Nie myślę tutaj o pełnych daniach obiadowych czy innych “dużych” potrawach. Chodzi mi raczej o proste przepisy, które wymagają jedynie zamieszania, zmiksowania (pod okiem osoby dorosłej) czy po prostu odpowiedniego poukładania produktów na talerzu. Dają też przestrzeń do spontanicznego działania, pozwalają na kreatywność i przygotowanie potrawy po swojemu. To jest dla dzieci największa frajda!
Jakie dania mogą zrobić dzieci?
By móc dobrać odpowiedni przepis, musimy dopasować go do wieku dziecka. Trzylatkom zaproponujemy innego rodzaju zadania, niż na przykład dziesięciolatkom. Nie chodzi mi tu tylko o poziom trudności zadania, ale też o stopień rozwoju dziecka.
Najmłodsze dzieci, do mniej więcej 3 roku życia są na etapie poznawania produktów, oswajania się z nimi i doświadczania ich wszystkimi zmysłami. Lubią ugniatać, mazać po stole rękami, ściskać, kruszyć itp.
Starsze przedszkolaki chętniej już tworzą jakieś kompozycje na talerzu. Mogą wykonać proste czynności kuchenne, takie jak na przykład: obieranie gotowanych jajek ze skorupek, miksowanie blenderem składników na pastę, smarowanie chleba, układanie plasterków warzyw czy sera na kanapkach.
Dzieci w wieku szkolnym mogą już nawet upiec proste ciasto czy zrobić nieskomplikowany obiad. Są w stanie na przykład samodzielnie obrać warzywa ze skórki (używając odpowiedniego noża, czyli obieraka do warzyw) i pokroić je na desce. Dlatego warto takie dzieci angażować na przykład w krojenie sałatki jarzynowej.
Poniżej przedstawiam przepisy kulinarne, które mogą wykonać dzieci z informacją, jakie czynności mogłoby wykonać dziecko w zależności od tego, ile ma lat. Wszystkie aktywności w kuchni dzieci powinny wykonywać pod okiem dorosłego.
[FM_form id=”3″]
Kanapki dla dzieci
To najpopularniejsze danie, które mogą wykonać same dzieci. Dla najmłodszych maluchów przygotowujemy wcześniej składniki i układamy je na stole obok siebie, tak aby dziecko samo zdecydowało, co położy na kanapkę.
Możemy też przygotować bardziej nietypowe wzory na kanapkach, używając małych wykrawaczek do ciastek. Dzieci mogą wyciąć z plastrów ogórka czy z samego chleba kształty, z których stworzą kanapkowe kompozycje.
Pasty do chleba
Do kanapek przyda się kolorowa pasta, najlepiej własnoręcznej roboty. To zadanie idealne dla przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym. Warto dziecku przygotować wcześniej składniki, które będzie mogło wrzucić do blendera, a następnie zmiksować. Szczególnie mocno polecam dla dzieci pasty o intensywnych kolorach: zielona pasta z groszku, pomarańczowa pasta dyniowa czy różowo-czerwona pasta z buraków.
Owocowe jeżyki
Sympatyczne jeżyki z owoców albo inne stworzonka można wykonać przy pomocy wykałaczek i kawałków owoców. To świetna zabawa rozwijająca nie tylko dla przedszkolaków, ale też dla maluszków. W tym wpisie dokładnie opisałam, jak zrobić owocowe jeżyki. Na podobnej zasadzie możemy z dziećmi zrobić owocowe szaszłyki lub bukiety owocowych kwiatków (płatki możemy wyciąć z plastrów owoców przy użyciu foremek do ciastek).
Gofry z owocami
Rodzice przygotowują gofry, a dzieci – dekorują! Z gofrów można stworzyć naprawdę piękne dzieła sztuki kulinarnej 😉 Podobnie jak w przypadku kanapek, dekorowanie gofrów możemy zlecić nawet najmłodszym dzieciom. Przedszkolaki mogą przygotować mus owocowy lub bitą śmietanę, a nastolatki – przygotować ciasto i upiec samodzielnie gofry. Polecam Wam ten przepis na tradycyjne gofry – zawsze się udaje.
Koktajle z warzyw i owoców
Przygotowanie koktajlu to bardzo prosta czynność, która daje dzieciom dużo satysfakcji. Obserwowanie, jak owoce zamieniają się w koktajl jest dla maluchów fascynujące 🙂 Przedszkolaki mogą przygotować owoce: obrać banany ze skórki, pokroić nożykiem na kawałki i wrzucić do blendera. Mogą też wlać kefir czy mleko, dorzucić umyte truskawki, pozbawione wcześniej szypułek i..gotowe! Teraz można włączyć przycisk i obserwować, jak powstaje koktajl. Przepisów na koktajle jest wiele. Mogą to być koktajle warzywno-owocowe, np. zielone lub czerwone, jak i mleczno-owocowe. Szczególnie polecam dla dzieci ten przepis na pyszny koktajl owocowy bez cukru.
Sałatki ze świeżych warzyw
Warto zachęcać przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym do samodzielnego przygotowywania sałatek. Dziecko najpierw planuje, co znajdzie się w takiej sałatce, następnie kupuje wraz z rodzicem produkty, później myje i kroi na mniejsze kawałki. Jeszcze tylko dressing (na przykład z tego przepisu) i sałatka gotowa! Samodzielnie skomponowana i wykonana sałatka smakuje wyjątkowo i napawa dumą 🙂
Naleśniki
Które dziecko nie lubi naleśników? 🙂 Fajne jest nie tylko ich zjadanie, ale też przygotowanie! Dzieci szkolne mogą samodzielnie odmierzyć składniki i wymieszać ciasto, a potem pomóc w smażeniu (np. nalewać chochlą ciasto na rozgrzaną patelnię, którą trzyma mama). Młodszym przedszkolakom można zlecić smarowanie naleśników nadzieniem. Na końcu zostaje nam rulowanie, które lubią chyba wszystkie dzieci, bez względu na wiek 🙂 Tutaj znajdziesz przepis na nasze domowe naleśniki.
Ciasto w kubku
Przygotowanie takiego ciasta to krok w kierunku samowystarczalności 🙂 Bo nie trzeba już prosić nikogo o coś słodkiego, można przygotować sobie samodzielnie! Jest to przepis, z którym powinny sobie bez problemu poradzić dzieci w wieku szkolnym. W dodatku przepis ten pozwala zużyć banana, który być może czeka w plecaku szkolnym na swoje pięć minut 😉 Przepis na ciasto w kubku znajdziesz tutaj.
Tortille z warzywami
Jest to przepis na obiad, który może zrobić dziecko. Cały widz polega na tym, by zawinąć w placek tortilli kawałki warzyw i mięsa. Warto mieć w domu taką rezerwową paczkę placków tortilli “na czarną godzinę” – gdy nie mamy czasu na gotowanie, możemy zlecić dziecku, by przygotowało tortille. Młodszym dzieciom trzeba przygotować warzywa, krojąc je w kawałki. Starsze dzieci powinny poradzić sobie samodzielnie z przygotowaniem takiego dania. Przepis na tortille z warzywami znajdziesz tutaj.
Ziemniaczki pieczone
Dzieci lubią frytki, ale nie wszystkie wiedzą, że mogą w domu przygotować dużo zdrowszą wersję chrupiących ziemniaczków 🙂 Z tym przepisem poradzą sobie starsze dzieci, które dobrze operują nożem. Ziemniaczki do piekarnika może włożyć ktoś starszy, by dziecko się nie oparzyło. Jednak przepis sam w sobie jest bardzo prosty. Zerknij tutaj, by sprawdzić przepis na pieczone ziemniaczki.
[FM_form id=”3″]