Napoje, koktajle Przepisy

Mrożona herbata brzoskwiniowa – ten napój Cię obudzi!

Kolejny przysmak mojej córki, który wzięłam “na warsztat”: brzoskwiniowa ice tea od dziś pojawia się w naszym domu nie ze sklepowej półki, ale wprost z kuchni.

Czy wiecie o tym, że przez dużą zawartość teiny herbata jest jeszcze bardziej pobudzająca niż kawa? Jeśli więc szukacie alternatywy do tego czarnego napoju, polecam mocny wywar herbaciany, który skutecznie podniesie Wam ciśnienie. Przygotowany w wersji mrożonej potrafi dodatkowo skutecznie ochłodzić i orzeźwić. Dlatego ja w sezonie letnim chętniej od kawy piję właśnie mrożoną herbatę.

W przypadku dzieci jednak nadmiar teiny nie jest wskazany, dlatego przygotowując im taki orzeźwiający napój zaparzmy dużo słabszy wywar, a dodajmy więcej owoców. Odradzam jednak przygotowywanie dzieciom herbatek granulowanych. Zdrowiej będzie zaparzyć klasyczną, ale słabszą herbatę. Można też użyć mieszanki herbaty owocowej (np. takiej).

 

mrożona herbata - super orzeźwia!
mrożona herbata – super orzeźwia!

 

MROŻONA HERBATA BRZOSKWINIOWA

(przepis na 1 litr)

Składniki: 

2 łyżeczki czarnej herbaty (ew. 2-3 torebki)

7 brzoskwiń

5 łyżeczek ksylitolu lub brązowego cukru

kostki lodu (dowolna ilość)

1 litr wrzątku

1 szklanka zimnej wody

Wykonanie:

Herbatę zalewamy wrzątkiem i parzymy przez około 3-4 minuty. Wyjmujemy fusy i odstawiamy do całkowitego wystudzenia. Pięć brzoskwiń kroimy drobno i wrzucamy do rondelka. Wsypujemy ksylitol/cukier i wlewamy szklankę zimnej wody. Podgrzewamy na niewielkim ogniu, często mieszając. Po 10 minutach zdejmujemy z ognia i dokładnie blendujemy. Wlewamy zawartość do herbaty, mieszamy. Następnie przecedzamy herbatę przez sitko.

Pozostałe 2 Brzoskwinie kroimy na plasterki. Część z nich wrzucamy do naczynia z herbatą, a pozostałe rozdzielamy do szklaneczek, w których będziemy podawać napój. Na koniec wrzucamy do herbaty kostki lodu. Dokładnie mieszamy (najlepiej jest wstrząsnąć jak w shakerze, ja używam do tego zakręconej butelki – jak na zdjęciach). Podajemy od razu po przygotowaniu.

mrożona herbata - letnie orzeźwienie!
mrożona herbata – letnie orzeźwienie!

 

herbata mrozona
herbata mrożona brzoskwiniowa.

facebook

 

Praktyczny gadżet:

Herbatę liściastą należy odpowiednio przechowywać. Nie najlepszym pomysłem jest przetrzymywanie jej w papierowej torebce czy pudełku, bo straci swoje właściwości smakowe. Osobiście polecam przechowywanie herbat w takich uroczych, szklanych buteleczkach z korkiem.Przeźroczyste pojemniczki wypełnione herbatą, kawą czy przyprawami mogą dodatkowo spełniać funkcję dekoracyjną w kuchni.

Szklane buteleczki z korkiem można kupić TUTAJ:

buteleczki z korkiem

[instagram-feed]