Wydarzenia

13 listopada – Ogólnopolski Dzień Chorych na Raka Trzustki

Chciałabym zachęcić Was do udziału w akcji “ Ogólnopolski Dzień Chorych na Raka Trzustki”. Inicjatywa ta jest częścią obchodzonego w tym roku po raz pierwszy Światowego Dnia Chorych na Raka Trzustki, który przypada w dniu 13 listopada. Realizują ją organizacje pacjentów i rodzin chorych na raka trzustki.W Polsce – Polska Unia Onkologii oraz organizacje zrzeszone w ramach WSPÓLNEJ DROGI www.wspolnadroga2012.pl – także solidaryzują się z chorymi na nowotwór trzustki i ich Bliskimi. Chcą im pomagać i wspierać w chorobie. 

Akcja ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat raka trzustki. W ramach akcji zaplanowanych jest szereg działań edukacyjnych i informacyjncyh. O raku trzustki mówi się coraz głośniej za sprawą śmierci znanych osób, dotkniętych tą chorobą: Steve’a Jobsa, Patricka Swayze i Anny Przybylskiej. W dniu akcji, czyli 13 listopada, zostanie uruchomiona specjalna strona informacyjna: www.twojatrzustka.pl

Jak podają organizatorzy akcji: “Nowotwór trzustki to niezwykle ciężka choroba z bardzo poważnym rokowaniem. Diagnoza – rak trzustki – równoznaczna jest niemal z wyrokiem śmierci i jedynie nielicznym pacjentom udaje się przeżyć rok od momentu wykrycia choroby. Średnia oczekiwana długość życia po rozpoznaniu przerzutowego lub zaawansowanego raka trzustki wynosi zaledwie sześć miesięcy. Statystyki pokazują, że około 15-20% pacjentów z tym nowotworem kwalifikuje się do leczenia operacyjnego, ale jedynie 20% z nich przeżywa 5 lat od momentu rozpoznania choroby. Pięcioletnie wskaźniki przeżycia z nowotworem trzustki nie zmieniły się od prawie 40 lat! Do obecnie dostępnych metod leczenia należą: zabieg operacyjny, chemioterapia, radioterapia oraz nowoczesne leki przeciwnowotworowe.”

Serdecznie zachęcam Was do włączenia się w tą inicjatywę szerzenia wiedzy o przyczynach i profilaktyce raka trzustki. Nie bez znaczenia jest tutaj dieta: spożywanie nadmiernej ilości tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, mięsa oraz węglowodanów sprzyja rozwojowi chorób trzustki. Główną przyczyną stanów zapalnych trzustki jest nadmierne picie alkoholu oraz palenie papierosów. Chronić przed rakiem może dieta bogata w błonnik i wielonasycone kwasy tłuszczowe, które są obecne m.in. w rybach i olejach roślinnych.

Solidaryzując się w tym dniu z chorymi i ich rodzinami, zapraszam do wspólnej akcji kulinarnej  o nazwie “Ogólnopolski Dzień Chorych na Raka Trzustki”, prowadzonej przeze mnie na portalu www.durszlak.pl.  Akcja będzie trwała tylko jeden dzień: właśnie 13 listopada.

Zachęcam Was do przygotowania tego dnia dań, które wpisują się w profilaktykę chorób trzustki. Do akcji można zgłaszać dania bezmięsne, bogate w błonnik, czyli zawierające warzywa i owoce, rośliny strączkowe i produkty z pełnego ziarna. Warto zwrócić szczególną uwagę na użycie tych warzyw i owoców, które zawierają w sobie antyoksydanty. Są to m.in: pomidory, fasola, papryka, szpinak, brokuły, czerwona kapusta, zielony groszek, granaty, żurawina, czarna porzeczka, aronia i wszelkie cytrusy. Ponadto dania powinny zostać przyrządzone bez tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, za to z użyciem olejów roślinnych.

Proszę wszystkich uczestników akcji o wklejenie na swojego bloga poniższego banerka. Z góry serdecznie dziękuję każdemu za udział i dzielenie się swoimi pomysłami na zdrowe dania dla trzustki. Bądźmy solidarni z chorymi i ich rodzinami! Dbajmy też o profilaktykę i zdrową dietę w naszych rodzinach.

Kod należy skopiować i wstawić na swoją stronę.

<a href="http://durszlak.pl/akcje-kulinarne/ogolnopolski-dzien-chorych-na-raka-trzustki"><img src="http://durszlak.pl/system/banners/00/00/00/10/84embed_445xLKxrKUCF7zkvNatlPKxhHytyAgzz.jpg" alt="Ogólnopolski Dzień Chorych na Raka Trzustki"></a>
Ogólnopolski Dzień Chorych na Raka Trzustki
[instagram-feed]