Falafel to danie z surowej, moczonej ciecierzycy. Jest bardzo popularne w krajach arabskich, a ostatnio również jest hitem u nas. Z pewnością dlatego, że falafele są bardzo smaczną alternatywą do tradycyjnych, mięsnych kotletów. W poniższym wpisie znajdziesz przepis na falafele w dwóch wersjach: klasycznej oraz łagodniejszej, odpowiedniej dla małych dzieci.
Nie od dziś wiadomo, że mięso wcale nie jest takie zdrowe, na jakie wygląda.. Czas wziąć odpowiedzialność za zdrowie rodziny w swoje ręce i poszukać smacznych alternatyw do kotleta.
No dobrze, a co w zamian? Czym zastąpić kotleta na talerzu? Okazuje się, że jest mnóstwo smacznych alternatyw. Wystarczy tylko trochę poszukać, poeksperymentować i sukces gwarantowany! Im wcześniej zaczniemy, tym lepiej – szczególnie, jeśli w domu są dzieci. Bo czym skorupka za młodu.. wiadomo 😉 Ja dzisiaj usmażyłam takie oto złociste kotlety. Wyglądają jak chrupiący kurczaczek, a smakują nawet lepiej (moim zdaniem) i nie zawierają ani grama mięsa.
Co to jest falafel?
Falafel to wegańskie danie z kuchni arabskiej. Jest to kotlet z ciecierzycy, smażony na głębokim tłuszczu. Klasyczny falafel wykonuje się z surowej ciecierzycy, z dodatkiem surowej cebuli i czosnku oraz przypraw: kuminu oraz kolendry. Ziarna cieciorki namacza się przez noc, a następnie płucze się dokładnie i miksuje razem z cebulą i czosnkiem.
Ten orientalny przysmak przyrządza się również z bobu. Jednak najbardziej popularny falafel zrobiony jest właśnie z ciecierzycy. Kotleciki te można podać samodzielnie, ale coraz bardziej popularną formą podania jest falafel zawinięty w pieczywo, na przykład w placki pity.
Jest to danie bardzo popularne na Bliskim Wschodzie. Jest przysmakiem zarówno w Izraelu, gdzie je się go na śniadanie, jak i w Egipcie, Palestynie, Turcji czy Libii. Danie doczekało się nawet swojego święta, które jest obchodzone 12 czerwca, pod nazwą: Międzynarodowy Dzień Falafela.
Jak zrobić falafele
W oryginale falafel przygotowujemy z namoczonej, surowej ciecierzycy. Jednak wersja ta, zwłaszcza z dodatkiem surowej cebuli i czosnku jest nie zawsze odpowiednia dla najmłodszych dzieci. Moje dzieci miały problemy ze strawieniem takich oryginalnych falafelków. Dlatego właśnie przygotowałam przepis na falafele z ciecierzycy gotowanej lub ciecierzycy z puszki. Choć nie jest to zgodne z oryginalnym przepisem na falafel, to jednak nadal takie kotleciki z gotowanej ciecierzycy są pyszną i zdrową alternatywą do mięsa.
Robiąc obiad dla dzieci, przyrządziłam falafele w wersji bardzo skromnej, nawet nie zawierają ziół. Polecam jednak każdemu szukać swojego ulubionego smaku, odrobina dobrze skomponowanych przypraw jak wiadomo może zdziałać cuda.
[FM_form id=”9″]
Poniżej przedstawiam Wam dwa przepisy na falafele: pierwszy to przepis na oryginalny falafel z surowej ciecierzycy, a drugi – na falafel z ciecierzycy gotowanej.
FALAFEL KLASYCZNY
(przepis na ok. 15 sztuk kotlecików)
Składniki:
- 200 g ciecierzycy (suchej)
- 1 mała cebulka
- 3 ząbki czosnku
- 1/2 łyżeczki kuminu
- 1/2 łyżeczki kolendry
- 1/2 łyżeczki soli
- 1/2 łyżeczki sody
- szczypta przyprawy curry
- garść posiekanej natki pietruszki
- olej do smażenia
Wykonanie:
Ciecierzycę namaczamy przez noc (12 godzin). Ziarna w tym czasie powinny podwoić swoją objętość. Namoczoną ciecierzycę odcedzamy, dokładnie płuczemy i wsypujemy do misy miksera lub blendera.
Cebulkę i czosnek obieramy, dodajemy do ciecierzycy. Wszystkie składniki miksujemy dokładnie, aż powstanie jednolita masa. Powstałą masę doprawiamy przyprawami, dodajemy sodę i dokładnie mieszamy.
Z powstałej masy formujemy kulki wielkości orzecha włoskiego, spłaszczamy delikatnie łyżką. Smażymy z każdej strony na dobrze rozgrzanym tłuszczu, na złoty kolor. Podajemy na ciepło lub na zimno.
FALAFEL Z CIECIERZYCY Z PUSZKI
Składniki:
- puszka ciecierzycy (400 g, po odsączeniu 240 g)
- 1 mała cebulka, najlepiej cukrowa
- 1 ząbek czosnku
- 4-5 łyżek mąki z ciecierzycy
- 1/2 łyżeczki soli
- 1/2 łyżeczki sody
- olej do smażenia
Wykonanie:
Cieciorkę odcedzamy na sicie, płuczemy (płyn z puszki z ciecierzycy możemy wykorzystać, np. do przygotowania takich bezików.)
Cebulę i czosnek obieramy. Ziarna ciecierzycy wsypujemy do miski, dodajemy cebulę i czosnek. Miksujemy na gładką masę.
Do masy dodajemy sodę i sól. Można dodać też inne przyprawy, w zależności od tego, co lubimy. Na koniec wsypujemy mąkę w ilości takiej, by powstało ciasto, z którego można usmażyć kotleciki. U mnie zwykle jest to 4-5 łyżek mąki.
Na patelni rozgrzewamy olej. Kładziemy łyżką po porcji masy, przyklepujemy i smażymy z dwóch stron na złoty kolor. Smacznego! 🙂
[FM_form id=”3″]