Pasztecik brokułowy z sosem czosnkowym pojawia się na naszym stole regularnie, od lat. Jednak dopiero jemenicki placek lahuh wyeksponował głębię jego smaku. Od dzisiaj więc ten zielony pasztecik będzie pokazywał się w naszym domu tylko w towarzystwie “laluchów”, jak je nazwał mój brat 😉
Przepis na lahuh wpadł w moją przeglądarkę przypadkowo, jednak zaciekawił mnie na tyle, iż postanowiłam natychmiast go wypróbować. Jest bardzo prosty w wykonaniu, a efekt końcowy – ze wszech miar zadowalający:) Lahuh nazywane są chlebkiem jemenickim, jednak ja nazywam je plackami, gdyż moim zdaniem bliżej im do nich. Są trochę podobne do naszych naleśników, chociażby poprzez sposób smażenia. Zróbcie je kiedyś, zamiast nieśmertlnych naleśników. Egzotyka od razu zapuka do waszych kuchennych drzwi, a czgo chcieć więcej w wakacje 😉 ..chociażby tylko dwudniowe.
LAHUH Z PASZTETEM BROKUŁOWYM I SOSEM CZOSNKOWYM
Składniki:
Placki Lahuh:
500 gr mąki
700 ml wody
1 łyżeczka drożdży
1 łyżeczka cukru
½ łyżeczki soli
kilka ml oleju do smażenia
Pasztet brokułowy:
2 większe brokuły
1 jajko
ok. 100 gr bułki tartej
sól i pieprz do smaku
Sos czosnkowy:
200 ml śmietanki 12% lub jogurtu naturalnego
1 ząbek czosnku
1 łyżeczka oregano
sól do smaku
Wykonanie:
Lahuh:
Drożdże rozpuszczamy z łyżeczką cukru w szklance wody. Mąkę wraz z solą mieszamy w misce. Wlewamy do niej drożdże i resztę wody, mieszamy aż do uzyskania gladkiego ciasta i odstawiamy do wyrośnięcia na godzinę. Rozgrzewamy niewielką patelnię, smarujemy cienko olejem. Nakladamy na patelnię łyżką wyrośnięte ciasto i rozsmarowujemy jak najcieniej na całej powierzchni. Smażymy z dwóch stron i przekładamy na talerz. Z podanej ilości ciasta powinno nam wyjść około 15-17 placków.
Pasztet brokułowy:
Brokuły gotujemy w osolonej wodzie, do miękkości. Po ugotowaniu przekładamy do miski i rozgniatamy, studzimy. Do brokułowej miazgi wbijamy jajko, dodajemy sól i pieprz oraz dosypujemy tyle bułki tartej, ile przyjmie – tak, aby masa nie była za rzadka. Mieszankę przekładamy do keksówki, uprzednio wysmarowanej tłuszczem i obsypanej bułką i pieczemy przez 25 minut w temp. 10 C stopni.
Sos czosnkowy:
Śmietanę przelewamy do miseczki, dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek oraz zioła, doprawiamy solą i dokładnie mieszamy. Odstawiamy do lodówki na około pół godziny.
Podanie:
Placek lahuh smarujemy pasztecikiem brokułowym i polewamy sosem czosnkowym. Pycha 🙂
Moje inspiracje:
Przepis na Lahuh znalazłam tutaj.