Okaż wsparcie naszej reprezentacji na Euro 2016 i w dniu ich meczu zjedz tak jak oni na obiad rosół 🙂 Akcja #jemrosol właśnie startuje, przyłączysz się?
Kucharz Reprezentacji Polski Tomasz Leśniak w wywiadzie dla se.pl opisał szczegółowo, jakie posiłki przygotowuje naszym piłkarzom. Szczególnie zaciekawił mnie opis menu obiadowego: “Jeśli chodzi o obiad, to zawsze jest mocny, esencjonalny rosół, do tego podajemy makaron bezglutenowy, chude mięsa, grillowana pierś z kurczaka, perlicy, cielęcina, czy filet z białej ryby.” – powiedział Tomasz Leśniak. (Pełny tekst artykułu możecie przeczytać tutaj.)
Jak widać zatem, drugie danie może być codziennie inne, ale zupa nigdy się nie zmienia: zawsze jest to rosół. Nasz dobry, polski rosół. Można zaryzykować stwierdzenie, że to nasza zupa narodowa, bo chyba każdy Polak wie, co to rosół. Dlatego wpadłam na pomysł, jak możemy okazać wsparcie piłkarzom naszej reprezentacji w tych szczególnych dniach, w których są mecze z ich udziałem na Euro 2016: zjedzmy z nimi rosół! 🙂 Skoro jest pewne, że dostaną tę zupę na obiad, to i my ją sobie ugotujmy i zjedzmy ją, myśląc ciepło o naszych zawodnikach 😉 Zapraszam serdecznie wszystkich do udziału w tej akcji. Jakie są zasady? W dniu meczu zjedz na obiad rosół, zrób zdjęcie swojej zupki w towarzystwie jakiegoś gadżetu z polskimi barwami narodowymi i wrzuć do sieci z hasztagiem #jemrosol 🙂
Jeśli możecie, to udostępniajcie ten wpis, niech inni też się dowiedzą i przyłączą do wspólnej konsumpcji narodowego rosołu;) Rodziny wegańskie i wegetariańskie również są zaproszone: ugotujcie bulion warzywny!
Jak ugotować rosół?
Przepisów na rosół jest zapewne tyle, ile polskich domów. Mimo tego, że jest to bardzo prosta w przygotowaniu zupa, to każdy robi ją po swojemu. Opiszę mniej więcej, co jest potrzebne, by ugotować rosół:
Kup kilogram mięsa: może być to kurczak, indyk czy cielęcina. Pokrój na mniejsze kawałki i włóż do garnka. Zalej 3 litrami wody. Zagotuj, a następnie zmniejsz znacznie moc palnika i gotuj tak przez godzinę. Po tym czasie dodaj włoszczyznę: 4-5 marchewek, pora, 3 pietruszki, selera. Warto dodać też zielone łodygi selera i pietruszki, wszak mamy teraz młodą włoszczyznę. Dodaj przyprawy: sól, pieprz, ziele angielskie i liść laurowy. Gotuj wywar przez kolejne 2 godziny. Podawaj z makaronem. Jeśli ma to być obiad jak u reprezentacji, to makaron musi być bezglutenowy 🙂
To jak będzie, przyłączysz się? Zapraszam! Ja od dziś codziennie #jemrosol 🙂
Wszystkich blogerów kulinarnych zapraszam do udziału w mojej Akcji na Durszlak.pl : “#jemrosol i wspieram Reprezentację Polski”. Najciekawsze zdjęcie potrawy biorącej udział w konkursie zostanie nagrodzone Saszetką na zioła “Aromatyczny Kurczak”, pomocną m.in. w gotowaniu rosołu.