Są osoby, które nie mogą jeść glutenu ze względów zdrowotnych. Dietetycy apelują jednak, by dobrze się zastanowić, zanim odstawimy gluten, jeśli nie ma ku temu medycznych przeciwwskazań.
Gluten to białko naturalnie występujące w zbożach, takich jak: pszenica, żyto, jęczmień i owies. Osoby, które faktycznie nie powinny jeść glutenu to chorzy na celiakię i jest ich jest około 2% w całym społeczeństwie. Wiele osób decyduje się na przejście na dietę bezglutenową myśląc o chęci zmiany nawyków żywieniowych i rozpoczęcia zdrowego odżywiania się. Wybierają dietę bezglutenową jako drogę do zdrowia. Nie jest to do końca trafiony wybór, ponieważ produkty zbożowe stanowią podstawę naszej piramidy żywieniowej i zawierają wiele cennych składników niezbędnych do właściwego funkcjonowania organizmu. Jeśli chcemy więc zmienić swój sposób odżywiania a nic nam nie dolega to pamiętajmy, że najzdrowsza dieta to taka, w której znajdują się wszystkie produkty z piramidy żywieniowej, a kluczem jest odpowiednie ich przygotowanie i regularne jedzenie we właściwych ilościach.
Dietetyczka Agnieszka Żychlińska w swoim artykule „Bez glutenu czy bez sensu?” podkreśla, że brak podstawowej wiedzy o zdrowym odżywianiu skutkuje tym, że mylimy naturalny gluten z glutaminianem sodu, zaś producenci produktów „gluten-free” korzystają z naszego przekonania o niezwykłych właściwościach tego typu produktów i windują ceny, wskutek czego przejście na taką dietę jest bardzo kosztowne.
W zdrowej, odpowiednio zbilansowanej diecie oczywiście jest też miejsce na naturalne produkty bezglutenowe, do których należy królowa wszystkich kasz – jaglanka. Kasza ta powstaje z prosa – najstarszego zboża, jakie mamy (uprawiane już w epoce neolitu) które nie zawiera glutenu. Jej właściwości odżywcze są bezcenne: stanowi bogate źródło witamin z grupy B, ma mnóstwo łatwo przyswajalnego białka oraz żelaza. Przypisuje się jej również właściwości lecznicze i stosuje wspomagająco w leczeniu stanów zapalnych błon śluzowych (źródło).
Wielu narzeka na gorzki smak jaglanki. Ten posmak można zlikwidować, płucząc dokładnie ziarna kaszy pod bieżącą wodą przed ugotowaniem. Można z niej przyrządzać szereg potraw, począwszy od dodatków do dań z mięsa i warzyw, a kończąc na deserach. To świetny materiał do eksperymentów kulinarnych. Moja pizza to efekt jednego z takich właśnie eksperymentów 🙂
BEZGLUTENOWA PIZZA NA SPODZIE Z KASZY JAGLANEJ
Składniki:
1 szklanka kaszy jaglanej
2 szklanki bulionu
2 jajka
2 łyżki mąki kukurydzianej
1 łyżka oliwy
2 łyżki żółtego sera, startego
1 łyżeczka oregano
1 kulka sera mozzarella
1/2 łyżeczki soli
2 plasterki szynki (opcjonalnie, niektóre wędliny zawierają gluten)
plus dowolne dodatki:
papryka, pomidor, szparagi, kukurydza, cebula
Wykonanie:
Kaszę płuczemy na sicie pod bieżącą wodą. Na patelni rozgrzewamy łyżkę oliwy. Wsypujemy kaszę, podsmażamy 2-3 minuty. Zalewamy bulionem i zmniejszamy moc palnika na minimalną. Gotujemy przez ok. 10 minut często mieszając, do momentu, aż płyn całkowicie się wchłonie.
Ugotowaną kaszę studzimy i blendujemy. Do powstałej masy dodajemy jajka, oregano, ser żółty, sól i mąkę. Mieszamy dokładnie, aż powstanie jednolite ciasto. Będzie ono dość kleiste.
Mozzarellę kroimy w drobną kostkę. Warzywa myjemy i kroimy na niewielkie kawałki.
Na blasze do pieczenia rozkładamy pergamin i delikatnie smarujemy oliwą. Wykładamy ciasto i formujemy okrągłą pizzę (grubość – ok. 2 cm). Układamy na niej plasterki szynki, posypujemy mozzarellą. Na wierzchu układamy warzywa odpowiednio w kolorach tęczy.
Piekarnik nagrzewamy do 180 C stopni. Pieczemy pizzę przez 30 minut, aż boki przyrumienią się na złoty kolor. Po upieczeniu odstawiamy na kilka minut, by lekko przestygła i dała się łatwo pokroić (ciasto jest dość kruche). Można podawać zarówno na ciepło, jak i na zimno.