Segregator na przepisy to prosty sposób na kolekcjonowanie ulubionych przepisów kulinarnych. Z tego wpisu dowiecie się, jak przygotować taki segregator. Chcę Wam zaproponować zbieranie przepisów dzieląc je nieco inaczej, niż przyjęło się to robić. Zapraszam Was do stworzenia razem ze mną Kalendarza Smaków! 🙂
Być może zastanawiacie się, dlaczego w czasach, kiedy głównie korzystamy z przepisów kulinarnych w internecie, chcę Wam zaproponować zrobienie “analogowego” zbioru przepisów w postaci segregatora z przepisami? Otóż ja uważam, że właśnie w takiej formie możemy przepisy odpowiednio sobie posegregować i – co ważne – zarchiwizować na lata. Z komputerami bywa różnie: czasem dysk się skasuje, coś się zepsuje, skasuje i zapisane notatki znikają. Poza tym dużo większą frajdę daje wertowanie prawdziwych, własnoręcznie zrobionych kart, niż scrollowanie plików w komputerze. Zgodzicie się ze mną? 🙂
Co więcej, taki swój własny segregator kulinarny mogą też zrobić dzieci. Szczególnie te, które lubią kreatywne zabawy papiernicze. Będzie on fajną pamiątką dla dziecka, ale też pokaże, jakie smaki dziecko preferowało w danym okresie życia. Za parę lat będzie można zweryfikować, jak bardzo zmieniły się gusta smakowe (a z pewnością zajdą zmiany:) ).
Kalendarz smaków
W tym roku postawiłam sobie takie wyzwanie, by gotować i jeść w zgodzie z kalendarzem sezonowości owoców i warzyw. Ten “kalendarz sezonowości owoców i warzyw” to nic innego jak informacja, w którym miesiącu jakie warzywa i owoce najkorzystniej jest jeść. Nie jest to tylko zestawienie dat, kiedy jest zbiór owoców i warzyw z pól i sadów, ale też informacja, co jeść w miesiącach zimowych, kiedy praktycznie nic nie rośnie. Bazowanie na produktach sezonowych sprawia, że jemy zdrowiej, bo nie muszą one jechać długiej drogi do sklepu i nie muszą być konserwowane, by nie zepsuły się w transporcie. Zawierają więc mniej chemii i mają więcej dobroczynnych właściwości. Nasi przodkowie od lat jadali w zgodzie z naturą i jej rytmem, bazując na sezonowości owoców i warzyw, dlatego uważam, że warto do tego wrócić. W czasach, gdy mamy przez cały rok dostępne praktycznie wszystkie owoce i warzywa, warto się zatrzymać i zastanowić, które z nich kupować w różnych okresach roku.
Dlatego postanowiłam w tym roku zrobić sobie segregator z przepisami, które będą podzielone na poszczególne miesiące. Nazwałam go “Kalendarz smaków”. Was też zachęcam do stworzenia sobie takiego podziału w segregatorze. Od razu mówię, że przybywam z pomocą, jeśli chodzi o to, co jeść w każdym miesiącu. Będę publikować na blogu artykuły o tym, jakie produkty warto jeść w danym miesiącu. Będą też przepisy bazujące na tych produktach. Jeśli nie chcesz przegapić żadnego wpisu, dołącz do mojej listy mailingowej, a otrzymasz przepisy wprost do Twojej skrzynki:
[FM_form id=”1″]
Jak zrobić segregator na przepisy?
Do stworzenia segregatora kulinarnego nie trzeba wielu elementów. Wszystko zależy od tego, czy chcemy stworzyć go w formie najprostszej, czy mamy czas i ochotę wykonać go w wersji dekoracyjnej. Potrzebny będzie przede wszystkim dowolny segregator. Ja użyłam takiego segregatora A4, ale Wy możecie wybrać inny, na przykład segregator A5 lub inny dowolny.
Wkładem mogą być dowolne kartki lub specjalne wkłady do segregatorów, na których będziemy zapisywać przepisy, a także przekładki. W obu przypadkach można użyć gotowych lub zrobić samemu. Ja zrobiłam samodzielnie zarówno przekładki, jak i karty przepisów.
Do wykonania segregatora na przepisy kulinarne użyłam:
- segregatora A4
- bloku technicznego białego
- bloku technicznego kolorowego
- kalki technicznej
- ozdób do scrapbookingu: tekturek o różnych kształtach, bloczków papierów do scrapbookingu, kryształków samoprzylepnych
- naklejek papierniczych
- kolorowych pisadeł: brush penów i flamastrów
- plasterka suszonej pomarańczy
Moje przekładki służą do oddzielania przepisów miesiącami, dlatego każda z nich jest po prostu nazwą miesiąca. Bazą do przekładki jest kartka papieru technicznego, na którą nakleiłam: różne wzory papierów do scrapbookingu, kalkę techniczną, naklejki, wycięte elementy z kolekcji papierów “Around the table” (garnek, czapka kucharska i fartuszek), naklejone na dwustronną kostkę 3D. Wykorzystałam także tekturowy ornament, na który przykleiłam kryształki samoprzylepne. Napis “styczeń” to również naklejka. Suszony plaster pomarańczy przykleiłam klejem na gorąco (polecam Wam klej na gorąco z włącznikiem, wtedy klej nie będzie niepotrzebnie kapać).
Karty przepisów powstały na bazie kolorowych kart bloku technicznego. Każda z kart posiada część do pisemnego uzupełnienia przepisu oraz miejsce na wklejenie własnego zdjęcia potrawy. Przepis z własnym zdjęciem nabierze jeszcze większej wartości! Można jednak pominąć taką konstrukcję karty i zostawić jedynie miejsce na tekst przepisu. Karty ozdobiłam: naklejkami, koronką bawełnianą, kartami papieru oraz elementami wyciętymi z papierów do scrapbookingu.
Mam nadzieję, że zainspirowałam Cię do stworzenia własnego Kalendarza Smaków, czyli segregatora z przepisami. Jeśli ten wpis był dla Ciebie pomocny, to będzie mi miło, jeśli udostępnisz ten artykuł. Jeśli wykonasz samodzielnie taki segregator z przepisami, to bardzo chętnie go zobaczę! 🙂 Umieść zdjęcie na Facebooku lub Instagramie, oznacz mój profil @wiszniowka i dodaj hasztag #kalendarzsmaków, a na pewno nie przeoczę Twojego wpisu! Czekam z niecierpliwością 🙂
[FM_form id=”3″]