Uwielbiam prostotę w kuchni. Nasz codzienny, powszedni chleb z masłem również może stać się nie lada rarytasem. Wystarczy dodać do masła kilka prostych dodatków i zmieszać, by powstały masełka smakowe, które urozmaicą nam codzienne śniadania czy kolacje. Jak zawsze proste w przygotowaniu i warte zachodu.
Pomysł na masełka smakowe zobaczyłam pierwszy raz na Pintereście i od razu zapałałam chęcią zrobienia czegoś podobnego. Przepis na masełka prezentowałam pierwszy raz w programie “Niejadki i inne przypadki” i na planie zdjęciowym zostały okrzyknięte przez ekipę hitem programu. Dziś przepis zadebiutuje na blogu, bo uważam że warto rozpowszechnić ten pomysł. Dzięki różnym smakom i kolorom masełka mogą być dobrym pomysłem do tego, by otwierać dzieci na nowe smaki. Nie muszę chyba podkreślać, że dorośli degustatorzy będą jeszcze bardziej zachwyceni, niż dzieci 🙂
Przygotowałam masełka w trzech smakach: czosnkowym, ziołowym i żurawinowym. Wypróbujcie koniecznie i dajcie znać w komentarzach, który z nich przemawia do Was najbardziej?
MASŁO CZOSNKOWE:
Składniki:
1 kostka masła
2 główki czosnku
sól do smaku
Wykonanie:
Obcinamy górną cześć każdej główki czosnku, tak aby odsłonić ząbki w środku (ścinamy “czapeczkę”, ok 1 cm z góry). Skrapiamy delikatnie oliwą i lekko solimy. Układamy w naczyniu żaroodpornym główkami do góry i pieczemy w temp. 180-190 C stopni przez około pół godziny, do momentu aż czosnek mocno się zarumieni. Po upieczeniu studzimy i wyjmujemy upieczone ząbki, następnie przekładamy je do miseczki i zgniatamy widelcem lub blendujemy na gładko. Dodajemy miękkie masło, doprawiamy solą i bardzo dokładnie mieszamy. Gotowe masło wykładamy na papier do pieczenia i zwijamy w rulon, jak kiełbaskę. Wkładamy do lodówki na około godzinę, do momentu aż masło stwardnieje. Następnie kroimy w plastry, by ułatwić podanie na stół.
MASŁO ZIOŁOWE
Składniki:
1 kostka masła
1/2 łyżeczki suszonej bazylii
1/2 łyżeczki oregano
kilka listków świeżej natki pietruszki
1/2 łyżeczki otartej skórki z cytryny
sól do smaku
Wykonanie:
Natkę siekamy bardzo drobno, mieszamy razem z masłem. Dodajemy suszone oregano i bazylię, wsypujemy otartą skórkę z cytryny. Na końcu solimy i wszystko blendujemy. Przekładamy na pergamin i formujemy rulon. Wkładamy do lodówki na około godzinę, do momentu aż masło stężeje. Kroimy w plastry lub po prostu odkrawamy jeden plasterek, a resztę przechowujemy w lodówce w pergaminie.
MASŁO ŻURAWINOWE
Składniki:
1 kostka masła
1/2 łyżeczki miodu
2 łyżki suszonej żurawiny
1/2 łyżeczki cynamonu
Wykonanie:
Wszystkie składniki przekładamy do miski i mieszamy widelcem, a następnie miksujemy blenderem. Podobnie jak w poprzednich wersjach, gotowe masełko przekładamy na pergamin, rolujemy i chłodzimy w lodówce aż do stężenia. Podajemy pokrojone w plasterki.
Praktyczny gadżet:
Piękna maselniczka może być ozdobą stołu nie tylko ze względu na zawartość ciekawego, kolorowego masła, ale również ze względu na design. Lubię prostotę w kuchni ale też i na stole, dlatego bardzo przemawia do mnie minimalistyczna w formie maselniczka zestali nierdzewnej marki Bomus, która nie dość, że jest piękna, to praktycznie nie do zdarcia.