Mazurek z powidłami śliwkowymi i bezą zawsze gościł na stole wielkanocnym w moim rodzinnym domu. Dziś nadal go piekę, ale udoskonaliłam nieco przepis. Jest naprawdę pyszny!
Wielkanoc to dla mnie nie tylko jajka, ale też ciasta. Babki i mazurki piekę tylko raz w roku – właśnie na Wielkanoc. Ten mazurek, który dziś chcę Wam polecić, towarzyszy mi w wielkanocnych świętach od najmłodszych lat.
Mazurek wielkanocny
Tradycyjny mazurek wielkanocny wielu osobom kojarzy się z kajmakiem i migdałami na wierzchu. Ja takiego klasycznego, kajmakowego zupełnie nie pamiętam. Nigdy takiego u nas w domu się nie jadło. Za to co roku był obowiązkowo na stole mazurek z powidłami, orzechami włoskimi i bezą. Ta beza nie wyglądała jak taka klasyczna, chrupiąca beza – była raczej konsystencji lekko ciągnącej, takiej bardziej do żucia, niż do chrupania Dlatego po latach nieco zmodyfikowałam ten przepis, ponieważ zależało mi na uzyskaniu odpowiedniej chrupkości bezy na wierzchu. Wyszło ciasto pyszne, chrupiące i też dość słodkie, ale co tam! W końcu tylko raz do roku jest Wielkanoc
[FM_form id=”9″]

MAZUREK Z POWIDŁAMI ŚLIWKOWYMI I BEZĄ
Przepis na dużą blachę
Składniki:
na ciasto:
- 300 g mąki pszennej
- 150 g masła
- 50 g cukru pudru
- 3 żółtka
na bezę:
- 3 białka
- 150 g cukru
dodatkowo:
- słoiczek powideł śliwkowych (ok. 300 g)
- orzechy włoskie (ok. 100 g)
Wykonanie:
Zaczynamy od ciasta: białka oddzielamy od żółtek, żółtka wrzucamy do miski. Dodajemy mąkę, cukier i masło. Zagniatamy, aż powstanie zwarte ciasto. Chłodzimy ok. 20 minut w lodówce.
W tym czasie ubijamy bezę: białka ubijamy na sztywną pianę. Pod koniec ubijania zaczynamy dosypywać cukier, łyżka po łyżce. Po wykorzystaniu całego cukru powinna powstać gładka, lśniąca, biała piana z białek.
Ciasto wyjmujemy z lodówki. Rozwałkowujemy na prostokąt o wymiarach foremki ( u mnie 36 cm x 24 cm). Foremkę wykładamy papierem, przekładamy do niej ciasto, a następnie nakłuwamy widelcem w kilku miejscach. Pieczemy w temp. 180 C stopni przez 20 minut, aż ciasto się lekko zrumieni.
Po upieczeniu wyjmujemy blachę z piekarnika. Zmniejszamy temperaturę w piekarniku do 120 C stopni.
Rozsmarowujemy po wierzchu jeszcze gorącego ciasta powidła śliwkowe, następnie układamy orzechy. Na to wszystko kładziemy pianę z białek, rozsmarowując równomiernie. Wkładamy do piekarnika i pieczemy jeszcze przez godzinę, w temperaturze 120 C stopni.
[FM_form id=”3″]