gry planszowe dla dzieci
Akcesoria dla dzieci Recenzje, testy

Najlepsze gry planszowe dla dzieci – nasz wybór

Gry planszowe dla dzieci to jeden z lepszych pomysłów na prezent. My uwielbiamy je dostawać, ale też kupować różne nowości i grać całą rodziną. Robimy to od lat i mamy dzięki temu swoje ulubione gry, które chętnie Wam polecimy. Zapraszam na nasz prywatny, rodzinny ranking gier planszowych dla dzieci.

Osobiście uważam, że gra planszowa to jeden z lepszych pomysłów na prezent dla dziecka, bez względu na wiek. Zarówno przedszkolaki, jak i starsze dzieci są w stanie wciągnąć się w rozgrywki i świetnie się bawić, przy okazji ćwicząc logiczne myślenie lub rozwijając emocje. Takie wspólne, rodzinne granie bardzo zbliża i zacieśnia więzi, pozwala też poznać się lepiej. Są takie gry, które w tym bardzo pomagają! Zapraszam Was na nasz subiektywny, rodzinny zestaw ulubionych gier. Wyboru dokonywała cała trójka naszych dzieci, więc znajdują się tutaj propozycje i dla maluchów, i dla starszaków.

Pytaki

Kategoria: Gry rodzinne

Zaczynam dość przewrotnie, bo “Pytaki” nie są grą planszową. W środku opakowania znajdziemy karty i żetony z pytaniami, woreczek oraz kostkę uczuć. Nie wyobrażam sobie jednak, by “Pytaków” nie było w naszym zestawieniu, ponieważ jest to wartościowa gra. Bardzo zbliża wszystkich członków rodziny, pomaga nazywać uczucia i wyrazić swoje potrzeby. Uczestnicy odpowiadają na takie pytania, jak np. “Z czego jesteś dumny w sobie?”, “Czy lubisz poranki w waszej rodzinie?”, “Co chciałbyś, żeby się zmieniło w waszej rodzinie?” – odpowiedzi dzieci potrafią zaskakiwać, ale też są ważną podpowiedzią dla rodziny, co można jeszcze poprawić, by wszystkim lepiej się w niej funkcjonowało. W “Pytaki” gramy regularnie i zawsze jest to bardzo dobrze spędzony czas. Grę można kupić np. TUTAJ.

Gorący ziemniak

Kategoria: gry planszowe dla dzieci od 8 lat – wersja klasyczna, od 4 lat – wersja junior

Kolejna gra z serii: “odpowiedz na ciekawe pytanie”, tym razem już jednak z planszą. “Gorący ziemniak” to gra, która polega na szybkim odpowiadaniu na pytania w krótkim czasie. Gdy ktoś nie zdąży na czas, to ryzykuje, że jego ziemniak spłonie na grillu 😉 Liczy się refleks! Gra w zestawie posiada plastikowy bączek, który odmierza czas odpowiedzi. Pytania, na które należy odpowiadać są umieszczone na kartach. Ich poziom trudności jest różny: od bardzo prostych, jak np. “co można schować do szafy?”, po dość trudne, jak np. “jakie znasz zawody na spółgłoskę?”. Choć klasyczna wersja tej gry jest od 8 lat, my gramy w nią nawet z pięciolatkiem, ale wtedy pomijamy trudniejsze pytania. Na szczęście na jednej karcie jest ich aż 4 do wyboru. Co więcej, to właśnie najmłodszy syn najbardziej lubi tę grę i zawsze bardzo głośno się śmieje w trakcie rozgrywki 🙂 Można też kupić “ziemniaka” również w wersji Junior – z łatwiejszymi pytaniami. Obie wersje do kupienia np. TUTAJ.

Pędzące żółwie

Kategoria: Gry planszowe dla dzieci od 5 lat

To bardzo sympatyczna propozycja dla przedszkolaków 🙂 Nie za długa, nie za krótka, z jasnymi zasadami. Gra zawiera planszę, karty i kolorowe żółwie. Celem każdego żółwia jest dojść jak najszybciej do sałaty. Żółwie w trakcie gry mogą skorzystać z podwózki na plecach innego żółwia 🙂 Często w nią graliśmy, gdy chłopcy byli ciut młodsi, czyli wtedy, gdy obaj chodzili do przedszkola. Bardzo lubili w nią grać, więc polecam 🙂

Grę można kupić np. TUTAJ.

Dixit

Kategoria: Gra planszowa dla dzieci od 6-7 lat

Według oznaczenia producenta jest to gra od 8 lat, ale według mnie mogą w nią grać również młodsze dzieci. To dlatego, że głównym zadaniem graczy jest.. wymyślanie, a w tym dzieci są dobre w każdym wieku 😉 To kolejna gra, która łączy w sobie planszę oraz karty. Jednak karty Dixit to małe dzieła sztuki – zawierają piękne obrazki ze świata fantazji, które mają właśnie pobudzić kreatywność uczestników. Obecnie jest to gra, w którą gramy najczęściej, bo jest bardzo odprężająca i wszyscy dobrze się bawią. Grę można kupić np. TUTAJ.

Wsiąść do pociągu

Kategoria: gry planszowe od 7-8 lat

“Wsiąść do pociągu” to nasze odkrycie ostatnich tygodni! Wspaniała gra, która uczy strategicznego myślenia, ale przy tym nie jest wcale skomplikowana, bo gramy w nią razem z pięciolatkiem (choć potrzebuje on pomocy starszego gracza). Na czym polega rozgrywka? Musisz ułożyć trasę pociągu od wybranego miasta do innego, którą wskazuje bilet. Wygrywa ten, kto najszybciej zrealizuje swoje bilety. Gra jest szczególnie lubiana przez naszych chłopców. Można ją kupić np. TUTAJ.

Scotland Yard

Kategoria: Gry planszowe od 8 lat

Tym razem coś, co lubią dziewczyny 🙂 “Scotland Yard” , zwana w naszym domu “Mister X” to ulubiona gra naszej 11-letniej córki. Detektywistyczna i emocjonująca rozgrywka prowadzi nas przez ulice Londynu, w poszukiwaniu tajemniczego Mistera-X. Posługujemy się specjalnymi kartami, które symbolizują różne środki transportu, mające nam pomóc w obławie. Jest o tyle ciekawa, że posiada w wyposażeniu nawet specjalny daszek, którego zadaniem jest zasłaniać wzrok, bo spojrzenie w konkretne miejsce na planszy może zdradzić sekretną lokalizację 😉 Grę można kupić np. TUTAJ.

Eurobusiness

Kategoria: Gry planszowe od 12 lat

Last but not least – Eurobusiness musiał się znaleźć w tym zestawieniu, ponieważ to moja ulubiona gra :)|Mam do niej ogromny sentyment. Pamiętam dokładnie ten moment z dzieciństwa, kiedy wraz z siostrą, z wypiekami na twarzy kupowałam tę grę w lokalnym sklepiku w moim mieście. Nie zawiodłam się 🙂 Graliśmy w nią godzinami, a mój młodszy brat ciągle zabierał pieniądze z banku twierdząc, że mu się należą 😉 Polecam tę grę nastolatkom, bo uczy zarządzania pieniędzmi. Choć są one tylko papierowe, to w grze uczymy się, co kupować i ile wydać, żeby nam wystarczyło na realizację planów. Eurobusiness to nauka ekonomii przez zabawę! Grę można kupić np. TUTAJ.

To już wszystkie gry, które chcieliśmy Wam polecić. Mam nadzieję, że nasze podpowiedzi pozwolą Wam wybrać trafione prezenty 🙂

[instagram-feed]