omlet z chlebem
Przepisy Śniadania Zero Waste

Omlet z chlebem – prosty pomysł na zużycie czerstwego chleba

Czerstwy chleb nie musi kojarzyć się z marnowaniem jedzenia. Można go z powodzeniem wykorzystać do przygotowania smacznych i sycących dań, takich jak omlet chlebowy z warzywami. W tym wpisie podzielę się prostym patentem na kreatywne wykorzystanie czerstwego chleba i wyczarowanie doskonałego śniadania lub kolacji.

Omlet chlebowy, czyli popularny chleb smażony w jajku

Wielu z nas ma w pamięci proste danie z dzieciństwa, kiedy moczyło się kromki chleba w roztrzepanym jajku i obsmażało na patelni. Pomysł ten pozwalał na wykorzystanie kromek czerstwego chleba. Przepis na omlet z chleba smażonego jest jedną z wariacji na temat tamtego przepisu. Tutaj jednak wzbogacamy nasze danie o świeże warzywa, co znacząco podnosi jego wartość odżywczą i pozostawia uczucie sytości na dłużej.

Omlet z czerstwego chleba możesz przygotować na dwa sposoby: smażyć chleb w całych kromkach lub pokruszyć kawałki czerstwego chleba i użyć ich jako jednego z dodatków do omleta. Ja zaproponuję w przepisie to pierwsze rozwiązanie, ale zachęcam Cię do przetestowania obu wersji.

Dlaczego warto wykorzystać czerstwy chleb?

Czerstwe pieczywo nadaje się do wielu potraw, a jego ponowne wykorzystanie jest nie tylko ekonomiczne, ale i ekologiczne. Chleb czerstwy zawiera mniej wilgoci, co czyni go idealnym do dań takich jak zapiekanki, grzanki czy pudding chlebowy. W dodatku w kuchni zero waste nic się nie marnuje, a czerstwy chleb staje się bazą do pysznych potraw.

Co zrobić z czerstwego chleba? – kilka pomysłów

Nie wyrzucaj suchego chleba, bo jest wartościowym dodatkiem do różnych dań. Oto kilka inspiracji:

  • Grzanki – smażone na patelni z odrobiną oliwy i czosnku stanowią idealny dodatek do zup i sałatek.
  • Panierka – pokruszony chleb można zmiksować na bułkę tartą, idealną do panierowania mięsa czy warzyw.
  • Zapiekanki – kromki chleba posypane żółtym serem z dodatkami, np. szynką, pieczarkami itp. Wypróbuj mój przepis na zapiekanki z czerstwego chleba.
  • Kotleciki – czerstwy chleb jest świetną bazą do wegetariańskich kotletów. Wypróbuj ten przepis na kotleciki z cukinii i czerstwego chleba.

Boczek, szynka czy por? – najlepsze dodatki do omletu

Tak jak wcześniej pisałam, głównym celem w tym przepisie jest wykorzystanie kromek czerstwego chleba. Nie przeszkadza to jednak w tym, by uzupełnić omlet o idealne dodatki, które świetnie się skomponują z masą jajeczną i chlebem. Możesz tu użyć tak naprawdę dowolnych warzyw, które lubisz lub masz akurat w lodówce. Ważnym składnikiem będzie tu na pewno cebula lub cebulka dymka, a także szczypiorek do posypania gotowego dania. Zamiast cebuli możesz dać także pora. Do omletu pasują najbardziej: papryka, pieczarki, cukinia i pomidory.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by uwzględnić w przepisie również mięsne dodatki, takie jak: boczek, wędlinę, kabanosy lub kiełbasę. Jeśli preferujesz wersję bezmięsną, możesz dodać kawałeczki tofu.

Przepis na omlet z chlebem (2 porcje)

Składniki:

  • 4 kromki chleba (najlepiej czerstwego) lub bułki wrocławskiej
  • 4-5 jajek
  • 2 łyżki mleka
  • 2 łyżki masła
  • 2 łyżki tartego sera żółtego
  • świeży szczypiorek
  • garść tartego koperku
  • 1 łyżka posiekanej zielonej cebulki dymki
  • 1 papryka czerwona
  • pieprz czarny mielony i sól do smaku
  • kilka plastrów świeżego pomidora
  • opcjonalnie: boczek, szynka, ser żółty lub parmezan

Wykonanie:

Na patelni rozgrzewamy łyżkę masła. Kromki czerstwego chleba wkładamy na patelnię i smażymy, aż staną się złociste i lekko chrupiące. To kluczowy moment, ponieważ dobrze wysmażony chleb będzie stanowił bazę naszego omletu.

Gdy grzanki z chleba są gotowe, mieszamy jajka z mlekiem przy pomocy trzepaczki. Masą jajeczną zalewamy kromki chleba na patelni.

Paprykę kroimy drobno i dodajemy do masy jajecznej na patelni. Podobnie robimy z cebulką dymką. Na koniec posypujemy odrobiną koperku i startym serem.

Omlet smażymy na małym ogniu przez ok. 2 minuty. Następnie omlet odwracamy na drugą stronę, aby był równomiernie przyrumieniony.

Gdy omlet jest już gotowy, pozostawiamy go na patelni i na połówce układamy plastry świeżego pomidora. Następnie składamy na pół, jak naleśnika i gotowe!

Aby omlet chlebowy z pomidorami i ziołami zyskał jeszcze więcej smaku, warto włożyć do środka jeszcze więcej ulubionych dodatków. Podsmażony boczek czy kawałki szynki uczynią go bardziej treściwym. Na wierzch można dodatkowo zetrzeć parmezan.

Omlet zapiekany z chlebem – przepis wideo:

Wyświetl ten post na Instagramie

omlet z chlebem
[instagram-feed]