W sezonie jagodowym trzeba koniecznie choć raz upiec taki sernik. Mocne doznania smakowe gwarantowane!
Wielu z nas ma wspomnienie z dzieciństwa zbierania jagód i podjadania ich prosto z krzaczka. Obecnie jednak przestrzega się przed pozwalaniem sobie (i dzieciom) na tą niewątpliwą frajdę ze względu na ryzyko zarażenia pasożytami, a w szczególności tasiemcem bąblowcem. Szczególnie uważnie musimy pilnować najmłodsze dzieci, które mają tendencję do wkładania wszystkiego, co znajdą do buzi. Wystarczy jednak owoce dokładnie umyć, by móc jeść surowe jagody, a naprawdę warto po nie sięgać. Owoce te mają właściwości bakteriobójcze i działają kojąco na układ pokarmowy: są naturalnym lekiem na zatrucia i biegunkę.
Jagody wyjątkowo dobrze smakują jako dodatek do wypieków. W lipcu i sierpniu piekę dużo jagodowych przysmaków, z których najważniejszy jest właśnie ten sernik. Połączenie sera i jagód daje nie tylko niezwykły kolor, ale też i niepowtarzalny smak. Po upieczeniu górę sernika ozdabiam dodatkowo roztartymi, świeżymi jagodami, dzięki czemu ma on ciemnogranatową górę, która ładnie się komponuje z fioletowym środkiem. Zapraszam do degustacji 🙂
SERNIK Z JAGODAMI
Składniki:
spód:
230 g ciasteczek zbożowych
80 g miękkiego masła
masa serowa:
800 g sera białego, dwukrotnie mielonego (na sernik)
150 g jagód leśnych
200 g cukru
5 jajek
3 łyżki mąki pszennej
kilka kropel aromatu waniliowego (lub wanilii, pasty waniliowej itp.)
polewa:
200 g jagód
Wykonanie:
Ciasteczka rozkruszamy na piasek przy pomocy blendera, malaksera, tłuczka lub wałka do ciasta. Dodajemy masło i dokładnie mieszamy. Gotową masą ciasteczkową wykładamy dno tortownicy i chłodzimy w lodówce do czasu przygotowania masy serowej.
Do misy miksera wkładamy ser i ubijamy z cukrem przez 2-3 minuty. Następnie wsypujemy mąkę i wbijamy kolejno po jajku, cały czas ubijając (jednak nie za długo, by nie napowietrzyć nadmiernie masy). Jagody blendujemy na gładką masę i wlewamy do masy serowej. Miksujemy do powstania jednolitej kolorystycznie masy.
Gotową masę serową wylewamy do tortownicy i pieczemy w temp. 150 C stopni przez godzinę. Góra sernika powinna być ścięta i sprężysta. Po upieczeniu wyjmujemy z piekarnika i polewamy zmiksowanymi na gładko pozostałymi jagodami (polewamy jeszcze ciepły sernik).
Sernik można jeść tuż po wystudzeniu, choć najlepiej smakuje schłodzony przez noc w lodówce.