Co powiesz na to, by na Wielkanoc zamiast żurku podać zupę chrzanową? 🙂 Kremowa, jedwabista zupa chrzanowa to propozycja na święta bez mięsa.
Jeśli chcemy zmienić coś w naszej diecie na lepsze, wówczas warto zacząć od ograniczenia mięsa. Święta wcale nie muszą być tu wyjątkiem. Mięso zajmuje czołową pozycję na świątecznych stołach wielkanocnych Polaków: są na nim wędliny, żurek z białą kiełbasą oraz pieczyste na obiad. Ja chcę Wam zaproponować w tym roku wprowadzenie małych zmian. Takim małym krokiem może być na przykład rezygnacja z żurku z kiełbasą na rzecz kremowej zupy chrzanowej.
Jak zrobić zupę chrzanową?
Zupa chrzanowa znana jest w polskiej kuchni od dawna. Po staropolsku przyrządzało się tzw. chrzanicę, której bazą były: chrzan, mięso oraz warzywa. Wykorzystywało się świeżo utarty korzeń chrzanu. Dziś również możemy bazować na świeżym chrzanie, jednak z braku jego dostępności można posłużyć się chrzanem ze słoiczka. W proponowanej przeze mnie wersji zupy chrzanowej nie ma mięsa, są za to białe warzywa. Przepis jest bardzo prosty: wystarczy je ugotować, zmiksować i..gotowe! 🙂
Zupę chrzanową krem najlepiej podać w towarzystwie grzanek, groszku ptysiowego albo ziaren dyni czy słonecznika, podprażonych na suchej patelni. Jeśli nie wiecie, jak zrobić grzanki do zupy, to sprawdźcie ten przepis.
[FM_form id=”3″]
Zupa chrzanowa krem – prosty przepis
Składniki:
- 1 łyżka tartego chrzanu
- 1 cebula
- 1 nieduży seler (korzeń)
- 2 pietruszki
- 4-5 ziemniaków
- 2 ząbki czosnku
- ok. 1 litr bulionu warzywnego
- 3-4 ziarenka ziela angielskiego
- 2 liście laurowe
- 1 łyżeczka cukru
- 1/2 łyżeczki soli
- 2 łyżki oleju do smażenia
Wykonanie:
Cebulę obieramy i kroimy w kostkę. W rondelku lub na patelni podgrzewamy olej, wrzucamy pokrojoną cebulę i smażymy do momentu, aż się zeszkli.
Selera, czosnek i pietruszkę obieramy, kroimy w kostkę i dorzucamy do smażącej się cebuli. Całość podsmażamy, a następnie zalewamy bulionem. Dodajemy przyprawy: ziele angielskie, liście laurowe, sól. Przykrywamy i gotujemy około 5 minut.
Ziemniaki obieramy, kroimy w kostkę, dorzucamy do gotującego się wywaru z warzywami. Gotujemy do miękkości ziemniaków (około kwadrans).
Wyjmujemy ziele angielskie i liście laurowe. Dodajemy chrzan i cukier, a następnie miksujemy na gładko. Podajemy z grzankami, groszkiem ptysiowym, pestkami dyni lub słonecznika.