Chleb bezglutenowy to chyba najbardziej pożądany produkt na diecie bezglutenowej. Paczkowany chleb bezglutenowy z wątpliwej jakości składem niestety nie jest najzdrowszym produktem. Dlatego warto nauczyć się piec chleb samodzielnie. Ja wypróbowałam wiele przepisów, próbując znaleźć ten jeden, jedyny, ulubiony. Z czasem wypracowałam własny przepis na chleb bezglutenowy, którym chcę się dzisiaj z Wami podzielić.
Odnalezienie idealnego przepisu na chleb bezglutenowy było dla mnie jak szukanie świętego Graala. Testowałam, eksperymentowałam, mieszałam ciasto i piekłam. Nie wszystkie wypieki mi się udały, ale ostatecznie udało mi się wypracować prosty w wykonaniu przepis na chleb bezglutenowy, którym mogę się z Wami podzielić.
Wiem, że Wy również poszukujecie nieustająco sprawdzonych przepisów na chleb bezglutenowy, dlatego przy okazji tego przepisu chciałabym Wam przekazać kilka informacji odnośnie pieczywa bezglutenowego.
Skład chleba bezglutenowego
Gdy przychodzi nam nagle przejść na dietę eliminacyjną i musimy wykluczyć gluten, w pierwszym odruchu najczęściej szukamy chleba bezglutenowego w sklepach. Jednak nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie. Kupując chleb bezglutenowy paczkowany, musimy bardzo uważnie czytać etykiety. Bywa, że taki chleb zawiera w sobie sporo niezbyt zdrowych składników, np. sztucznych polepszaczy, barwników, emulgatorów itp. Nie powinniśmy sięgać po takie wyroby z długą listą dziwnych składników, szczególnie gdy kupujemy chleb bezglutenowy dla dzieci. Dlatego warto nauczyć się piec chleb samemu.
Mąki bezglutenowe na chleb
Gluten to białko, które jest spoiwem w pieczywie tradycyjnym. To dzięki niemu chleb jest miękki i elastyczny. Mąki bezglutenowe nie zawierają takiego spoiwa, dlatego są suche i sypkie. Do upieczenia dobrego chleba bezglutenowego wykorzystujemy najczęściej nie jedną, a dwa-trzy rodzaje mąk. Zastosowanie mieszanki różnych mąk daje lepszy efekt, niż użycie jednej bezglutenowej mąki. Jeśli więc zabieramy się za pieczenie chleba bez glutenu, warto zaopatrzyć się w różne ich rodzaje. Na początek polecam kupić sobie mąki: ryżową, kukurydzianą i ziemniaczaną. Jedną z moich ulubionych jest mąka gryczana. Sprawdzi się też mąka jaglana, sojowa czy z ciecierzycy. Można utaj eksperymentować i łączyć różne mąki, uzyskując ciekawe smaki. Niektórzy korzystają z gotowych mieszanek mąk do wypieku chleba, co może być też pewnym ułatwieniem na początku drogi.
Mój przepis na chleb bezglutenowy
Ja do wypieku mojego chleba bezglutenowego, który widzicie na zdjęciu, użyłam mieszanki mąk: ryżowej, ziemniaczanej, sojowej i z ciecierzycy. Można jednak ograniczyć się do trzech rodzajów: zamiast sojowej użyć więcej mąki z ciecierzycy lub użyć mąki gryczanej, owsianej i również będzie ok!
Chleb bezglutenowy można upiec z dodatkiem drożdży lub na zakwasie. Poniższy przepis bazuje na drożdżach.
Ciasto będzie klejące i wodniste, a nie zwarte jak w przypadku chleba z mąki pszennej. Smak nie będzie identyczny jak w klasycznym, pszennym wypieku, ale będzie zbliżony. Kolor: lekko żółty, miodowy.
W przepisie tym udało mi się zachować sprężystość i wilgotność klasycznego chleba.m.in. poprzez dodatek gotowanych ziemniaków.
Jeśli lubisz kwaśny posmak w chlebie, możesz dodać octu balsamicznego.
Szukasz przepisów dla bezglutenowców? Mam coś dla Ciebie!
Jeśli interesują Cię sprawdzone przepisy bezglutenowe, to musisz wiedzieć, że napisałam takiego e-booka 🙂 W e-booku “Pyszne przepisy bez glutenu i bez laktozy” znajdziesz moje sprawdzone przepisy na śniadania, obiady i słodkości bez glutenu i bez laktozy. Dzięki temu, że zebrałam je w jednego e-booka, możesz mieć je zawsze pod ręką, gdy będziesz szukać inspiracji do gotowania.
DOMOWY CHLEB BEZGLUTENOWY Z ZIEMNIAKAMI
Przepis na dwie foremki keksówki
Składniki:
- 200 g mąki ryżowej
- 200 g mąki ziemniaczanej
- 150 g mąki z ciecierzycy
- 100 g mąki sojowej (można zastąpić mąką gryczaną, owsianą, z ciecierzycy itp)
- 30 g mielonego siemienia lnianego
- 1 opakowanie suchych drożdży (7 g)
- 2 łyżeczki soli
- 1 litr letniej wody
- 100 ml oleju
- 100-120 g ugotowanych ziemniaków (ok. 2 szt)
Wykonanie:
Wszystkie mąki przesypujemy do miski, dodajemy pozostałe składniki sypkie: sól, drożdże i siemię lniane. Mieszamy.
Ziemniaki przeciskamy przez praskę i dodajemy do mąki. Wlewamy wodę i olej. Wszystko mieszamy i wyrabiamy ręką ciasto. Powinno być klejące i raczej rzadkie.
Keksówki wykładamy papierem do pieczenia, do każdej wlewamy ciasto. Odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około godzinę.
Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 C stopni przez godzinę. Kroimy po wystudzeniu.
[FM_form id=”9″]
Jeśli poszukujesz przepisów na dobry chleb bezglutenowy, to moim blogu znajdziesz też przepis na bezglutenowy chleb z kaszy gryczanej niepalonej, a także przepis na chlebki bezglutenowe z dodatkiem ziemniaków.