Czy są na świecie jakieś dzieci, które nie lubią słodyczy? Ja nie znam takich 🙂 Dzieci lubią słodkości, w tym słodycze. Czasem jednak lubią je za bardzo i najchętniej żywiłyby się tylko żelkami, cukierkami i batonami. Co zatem zrobić, by zmniejszyć ten apetyt na słodycze i zastąpić je zdrowszymi przekąskami? Poniżej przedstawiam kilka moich sprawdzonych pomysłów.
Słodycze to jeden z elementów dzieciństwa. Osobiście nie jestem ich radykalną przeciwniczką, choć bez wątpienia nie są to produkty wysokiej jakości. Jestem jednak zdania, że lepiej pozwolić, ale w sposób kontrolowany. Jeśli raz na jakiś czas dziecko zje kilka żelków czy batonika, to wg. mnie jest to lepsze rozwiązanie, niż gdyby był to produkt całkowicie zakazany. Wiadomo przecież, że zakazany owoc najlepiej smakuje. Trzeba pamiętać też o tym, że rodzic nie będzie miał stale kontroli nad dzieckiem (zwłaszcza, gdy ono pójdzie do szkoły). Dlatego uważam, że skuteczniejszym rozwiązaniem jest nauczyć dziecko, co to są słodycze i jakie jest ich miejsce w codziennej diecie, niż radykalnie zabraniać.
Zdrowe przekąski zamiast słodyczy
Czasem jednak dzieje się tak, że dziecko ma tych słodyczy zdecydowanie za dużo i domaga się ich zbyt często. Jeśli chcemy to zmienić, to znowu: samo zabronienie to według mnie działanie na krótką metę. Lepiej powoli i stopniowo oduczyć dziecko jedzenia słodyczy, zastępując te łakocie innymi, zdrowszymi produktami. Trzeba dziecko ukierunkować i pokazać mu, co można jeść zamiast słodyczy. Gdy ten etap uda się wdrożyć, wtedy można próbować iść dalej i ograniczać cukier coraz bardziej. Jednak stopniowo, a nie gwałtownie i radykalnie. Takie jest moje zdanie, jako mamy trójki dzieci, które wynika z moich doświadczeń w tym temacie.
Poniżej przedstawiam Wam moje pomysły na to, co proponować dziecku zamiast słodyczy. Produkty te są równie smaczne, ale dużo zdrowsze. To taki pierwszy krok to zmiany nawyku podjadania słodyczy. Te pomysły sprawdzą się nie tylko w przypadku dzieci, ale też będą odpowiednie dla osób na diecie, które szukają przepisów na dietetyczne przekąski zamiast słodyczy.
[FM_form id=”9″]
1. Co zamiast słodyczy? Owoce!
Czasem zdarza mi się usłyszeć od innych mam, że “moje dziecko nie lubi owoców”. Zastanówmy się, dlaczego może tak być, że dziecko je słodycze, a nie chce jeść owoców. Powód może być prozaiczny: bo nie ma do nich łatwego dostępu. Jeśli zadbamy o to, by świeże owoce były sale na wyciągnięcie ręki dziecka, to już pierwszy krok do sukcesu 🙂 Jednak to nie koniec: trzeba dziecku też stale pokazywać, że MY, rodzice, też chętnie jemy owoce. Warto również przygotować dziecku te owoce w sposób zachęcający do zjedzenia. Któż z nas nie wspomina z rozrzewnieniem przysmaku dzieciństwa: jabłka pokrojonego na ćwiartki? 🙂 Przecież to było zwykłe jabłko, ale jednak ten sposób podania robił swoje! Nie sposób było się nie skusić. Idąc tym tropem, można np. obrać dziecku mandarynkę czy pomarańczę i podzielić na cząstki, gruszkę podzielić na ćwiartki, poukładać maliny czy truskawki w jakiś fajny wzorek – cokolwiek, co będzie prostą i przyjazną formą podania. Można wykorzystać do tego talerzyki dla dzieci, z narysowanymi buźkami czy zwierzątkami.
2. Co zamiast gum do żucia? Suszone śliwki!
Bakalie, takie jak suszone śliwki czy morele mają właściwości podobne do rozpuszczalnej gumy do żucia. Dodatkowo mają niesamowicie dużo cennych właściwości! Morele zawierają m.in. beta-karoten, który działa przeciwnowotworowo, wspomaga odporność i do tego dobrze działa na wzrok. Warto zwrócić uwagę na kolor kupowanych moreli suszonych: te suszone w sposób naturalny mają kolor ciemnobrązony. Morele siarkowane mają atrakcyjny, pomarańczowy kolor. Zdrowsze i bardziej ekologiczne są właśnie morele niesiarkowane.
Nie polecam natomiast zastępowania słodyczy suszoną żurawiną, powszechnie dostępną w sklepach. To dlatego, że zawiera ona ogromne ilości cukru! Jeśli już kupujemy żurawinę, to wybierajmy wersję niesłodzoną. Na koniec dla przypomnienia dodam, że choć bakalie to zdrowa przekąska, to jednak są dość kaloryczne, więc należy uważać na ich ilość.
3. Co zamiast tłustych pączków? Pączki z piekarnika!
Są dzieci, które uwielbiają pączki i inne wyroby cukiernicze. Zachęcam Was do tego, by zaprosić dziecko do kuchni i wspólnie przygotować takie pączki, ale w wersji light, czyli pieczone, a nie smażone. Może pomyślisz, że “takie smażone to już nie to samo” – jednak ja zaobserwowałam, że to my, dorośli podkreślamy tę różnicę. Gdy proponuję dzieciom pieczenie pączków i wspólne ich zjadanie, to nigdy mi nie odmawiają i zawsze są zachwycone! 🙂
Na moim blogu znajdziesz dwa przepisy na domowe pączki:
Bomboloni, czyli włoskie pączki z piekarnika oraz Pączki pieczone z dodatkiem ziemniaków.
4. Co zamiast batonów? Domowe batony granola!
Podobnie jak pączki, można razem z dzieckiem upiec domowe batony. Robi się je tak prosto, że można zaangażować nawet przedszkolaka. Będzie miał wiele radości 🙂 Takie batony będą dobrym rozwiązaniem jako pyszna i pożywna przekąska na drugie śniadanie do szkoły czy na wycieczkę. Przepis na domowe batony znajdziesz tutaj.
5. Co zamiast lodów? Domowe lody, słodkie choć bez cukru!
Te lody, o których chcę Wam tutaj opowiedzieć, to jest jeden z najbardziej przebojowych przepisów dla dzieci, jakie znam! 🙂 Dlaczego? Bo wystarczą do nich tylko 3 składniki: mrożony banan, mrożone owoce (np. truskawki) oraz mleko. Wszystko miksujemy i lody gotowe! Smakiem wygrywają z lodami ze sklepu, bo są naprawdę przepyszne, a w dodatku nie zawierają ani grama cukru! Warto dzieci zachęcić też do samodzielnego “udekorowania” lodów świeżymi owocami, zdrowymi posypkami. Będzie dużo zabawy! Przepis na domowe lody znajdziesz tutaj.
6. Co zamiast żelków? Domowe żelki owocowe!
Pewnie nawet nie przypuszczacie, jak prosto jest zrobić w domu żelki. W dodatku będą to żelki o dużo lepszym składzie, niż te paczkowane, dostępne w sklepach. Wystarczy, że zmiksujemy miąższ owocu, dodamy żelatynę (lub jej wegetariański odpowiednik), przelejemy do foremek, schłodzimy i żelki gotowe! Oto mój sprawdzony przepis na domowe żelki.
Domowe desery zamiast słodyczy
Podsumowując, uważam że pierwszym krokiem do skutecznego niwelowania ilości słodyczy w diecie dzieci jest nauczenie ich jedzenia domowych deserów. Takie pyszne, małe co-nieco można przygotować wspólnie z dzieckiem lub – jeśli jest to dziecko w wieku szkolnym – wręcz zachęcić je do całkowitej samodzielności w ich przygotowaniu. Dobrym przepisem będzie tutaj na przykład ciasto z kubka. Ważne jest wypracowanie takiego nawyku, że w chwili chęci na coś słodkiego nie sięgamy po słodycze, tylko przygotowujemy sobie coś pysznego w kuchni, lub sięgamy po owoc. Z czasem możemy w tych deserach zmniejszać ilość cukru i wykonywać je w wersji bardziej dietetycznej. Cukier możemy zastępować jego zdrowszymi zamiennikami, np. stewią, ksylitolem czy erytrytolem.
[FM_form id=”3″]