Brakuje Ci pomysłu na bezglutenowe śniadanie dla alergika? Mam dla Ciebie przepis na pyszne, ciepłe śniadanie bez glutenu i bez laktozy: to owsianka pieczona z owocami.
Owsianka to jedno z popularniejszych dań na śniadanie, zwłaszcza w diecie bezglutenowej. Jednak częste serwowanie owsianki w ten sam sposób może się znudzić. Ja jednak widzę w tym daniu ogromny potencjał kreatywny 🙂 Dlatego chcę Wam zaproponować dziś owsiankę w wersji pieczonej. Do jej przygotowania użyłam owoców sezonowych w styczniu: jabłek i gruszek. Zgodnie z kalendarzem sezonowości owoców i warzyw w Polsce, to właśnie po te owoce powinniśmy sięgać zimą. Jeśli były dobrze przechowane, to nadal są świeże i soczyste. W dodatku są to owoce bardzo popularne i lubiane przez dzieci, co daje to już dużą nadzieję, że pieczona owsianka spotka się z pozytywnym przyjęciem najmłodszych.
Śniadanie dla dziecka z alergią na mleko
Pieczona owsianka z jabłkami i gruszkami jest odpowiednia zarówno dla dzieci na diecie bezglutenowej, jak i na diecie bezmlecznej. Do jej przygotowania użyłam mleka roślinnego (ja wybrałam ryżowe, ale można użyć dowolnego). Już nawet roczne dziecko może zjeść porcję takiej owsianki, ponieważ zawiera ona proste składniki i jest łatwa do pogryzienia. Jeśli przygotowujemy tę owsiankę jako śniadanie dla rocznego alergika, to warto zmielić płatki migdałowe na mąkę. W przepisie są użyte zarówno płatki, jak i mąka migdałowa, jednak bezpieczniej będzie, jeśli roczne dziecko dostanie migdały w wersji całkowicie zmielonej.
Jeśli nie macie mąki owsianej, to jest na to rada 🙂 Można ją w prosty sposób zrobić, mieląc płatki owsiane w młynku do kawy lub w blenderze. Podobnie z mąką migdałową: powstaje z migdałów zmielonych na proszek.
OWSIANKA PIECZONA Z JABŁKAMI I GRUSZKAMI – ŚNIADANIE DLA ALERGIKA
Składniki:
- 100 g płatków owsianych
- 80 g mąki owsianej
- 50 g płatków migdałowych
- 100 g mąki migdałowej
- 20 g mielonego siemienia lnianego
- 1 szklanka miodu (ok. 230 g)
- 1 szklanka mleka roślinnego
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1 łyżeczka sody
- 1/3 szklanki oleju, np. z pestek winogron
- 2 jabłka i 2 gruszki
Wykonanie:
Łączymy w misce składniki suche: obie mąki, siemię lniane, sodę, cynamon, płatki. Do miski wlewamy miód, olej i mleko. Dokładnie mieszamy.
Jabłka i gruszki obieramy, kroimy na mniejsze cząstki. Układamy je na dnie formy do pieczenia. Następnie wlewamy ciasto. Wyrównujemy powierzchnię. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 C stopni przez 40 minut. Gotowe! 🙂
[FM_form id=”9″]
Śniadanie bezglutenowe – inne pomysły
Doskonale wiem, że śniadanie dla bezglutenowca może być wyzwaniem! Nie jest łatwo wymyślać różne potrawy, zwłaszcza na początku drogi gotowania bez glutenu i bez laktozy. Dlatego przygotowałam poniżej jeszcze kilka innych propozycji na śniadania bezglutenowe i bezlaktozowe. Możecie je wykorzystać, planując śniadanie dla dziecka na diecie bezglutenowej, ale też są to pyszne dania dla osób dorosłych. Oto moje propozycje:
Naleśniki kukurydziane
Naleśniki to sprawdzony pomysł na szybkie śniadanie, zarówno w domu jak i do szkoły. Ten przepis jest odpowiedni dla osób na diecie bezglutenowej i bezmlecznej. Naleśniki są zrobione z mąki kukurydzianej. Przepis na naleśniki bezglutenowe i bezmleczne.
Lekkie i puszyste placki z cukinii
Tym razem jest to przepis na ciepłe śniadanie bezglutenowe w wersji wytrawnej – palce lizać! Placuszki z cukinii mają konsystencję omletu. Są zrobione głównie z jajek, cukinii i odrobiny mąki bezglutenowej. Nie zawierają mleka krowiego. Przepis na lekkie i puszyste placki z cukinii znajdziesz tutaj.
Chlebki ziemniaczane
Bezglutenowe chlebki ziemniaczane to przekąska, która nie tylko idealnie mieści się w małej rączce dziecka. Jest to również pyszna propozycja na bezglutenowe śniadanie do pracy. Ciasto wykonałam z mąki ziemniaczanej i kukurydzianej oraz z puree ziemniaczanego. Przepis na bezglutenowe chlebki ziemniaczane znajdziesz tutaj.
Pancakes
Pankejki bazyliowo-figowe to propozycja na fit śniadanie bezglutenowe. Oprócz glutenu nie zawierają też białego cukru ani mleka krowiego. Gdy nie ma akurat sezonu na świeże figi, możemy użyć suszonych. Przepis na pancakes bazyliowo-figowe znajdziesz tutaj.
Bananowy pudding z nasionami chia
Przepyszne śniadanie bez glutenu i bez mleka, które dzieci uwielbiają! Czasem robimy ten pudding w domu jako deser. Jest wykonany głównie z mleka roślinnego, bananów, owoców sezonowych i nasion chia. Topping z płatków owsianych sprawia, że pudding jest sycący i odpowiedni właśnie jako pierwsze czy drugie śniadanie. Gdy wykonamy deser w słoiku, możemy go zakręcić i zabrać ze sobą do pracy. Przepis na bananowy pudding z chia znajdziesz tutaj.
Koktajl z jarmużu i jabłek
Koktajle też świetnie się sprawdzają w roli śniadania! Zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy zbytniego apetytu, a jednak śniadanie trzeba zjeść. Ta propozycja koktajlu na bazie jabłek, jarmużu i gruszek jest szczególnie lubiana przez dzieci. To bardzo zdrowe śniadanie bezglutenowe, które nasyci i orzeźwi. Przepis na koktajl z jarmużu i jabłek znajdziesz tutaj.
[FM_form id=”3″]